Francie prodloužila výjimečný stav, počet obětí útoků v Paříži stoupl na 130

Francouzský senát definitivně schválil prodloužení výjimečného stavu na tři měsíce. Týden po teroristických útocích v Paříži pokračují v zemi rozsáhlé domovní prohlídky, policie už jich provedla téměř 800. Počet obětí atentátů mezitím stoupl na 130.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté kontrolují vozidlo na dálnici A2 z Paříže do Bruselu

Francouzští policisté kontrolují vozidlo na dálnici A2 z Paříže do Bruselu | Zdroj: Reuters

Prvním praktickým důsledkem výjimečného stavu je zákaz vycházení ve čtvrti Champs-Plaisants ve městě Sens, vzdáleném asi 80 kilometrů od Paříže.

Úřady se k tomuto mimořádnému opatření odhodlaly po nálezu zbraní a padělaných dokladů. Zákaz vycházení platí od dnešního večera do pondělní šesté hodiny ranní.

Francouzské úřady dnes také poprvé oficiálně potvrdily, že při středeční razii v Saint-Denis zemřeli tři lidé. Kromě hlavního strůjce útoků Hamída Abaaouda je po smrti i jeho sestřenice Hasna Aitboulahcenová, která na svém těle odpálila trhavinu. Identita třetího mrtvého zatím není známa.

Teror ovlivňuje život na každém kroku, popisuje zpravodaj Paříž týden po útocích

Číst článek

Celkem už francouzská policie při raziích objevila přes 170 zbraní, zadržela přes sto osob a dalším více než 160 lidem bylo nařízeno domácí vězení.

Výjimečný stav ve Francii platí od soboty. Bezprostředně po pátečních teroristických útocích v Paříži, které podle nejnovější bilance mají už 130 obětí a přes 350 zraněných, ho vyhlásil François Hollande.

Prodloužení o čtvrt roku schválila už ve čtvrtek dolní komora parlamentu a dnes s ním souhlasili i senátoři. Policii výjimečný stav umožňuje vykonávat domovní prohlídky i bez soudního povolení.

Teroristické útoky v Paříži týden poté | Foto: ČTK

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme