Francie projednává zákon o genocidě. Turecko protestuje

Francouzští zákonodárci dnes začnou projednávat zákon, na jehož základě bude popírání masového vraždění a genocidy trestné. Navrhovaný zákon vyvolal diplomatickou roztržku mezi Francií a Tureckem, na základě zákona by se totiž mohli do potíží dostat Turci žijící ve Francii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paříž, Eiffelova věž

Paříž, Eiffelova věž | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Turecko proti jeho textu protestuje a premiér Erdogan pohrozil výrazným ochlazením vzájemných vztahů. Ankara dokonce uvažuje o bojkotu francouzského zboží či o zrušení objednávek letadel typu Airbus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd

Mluvčí vlády zdůraznila, že zákon není zaměřen na „genocidu arménské populace, ale na všechny případy, které by ji mohly připomínat“. Zákon nespadl z nebe.

Jedná se o kontinuální snahu Francie v této oblasti poukázat na genocidu, která se vůči Arménům udála. Už v roce 2006 prezident Jacques Chirac vyzval Turecko, aby uznalo slovo genocida. Turkové se samozřejmě brání a prezident Nicolas Sarkozy během návštěvy Jerevanu slíbil, že udělá všechno proto, aby zákon prosadil.

V zákoně ale není Turecko specificky jmenováno, formulace je poněkud vágnější, mluví se o genocidě obecně. Sarkozy otevřeně pohrozil Turecku, že pokud bude otevřeně tlačit na Francii a hrozit bojkotem francouzského zboží, tak že bude prosazovat to, aby přímo bylo zakotveno a zmiňováno, že se jedná o genocidu vůči Arménům.

Osmanské impérium v letech 1915 až 1916 nechalo za nelidských podmínek deportovat minimálně stovky tisíc Arménů. Turci historickou odpovědnost za masové vraždy přiznali, ale odmítají brát událost jako genocidu, a dokonce je takové označení trestné.

Pokud bude zákon schválen, hrozí ve Francii za popírání genocidy rok vězení nebo pokuta ve výši 40 tisíc eur. Zákon s největší pravděpodobností projde, protože jsou mu nakloněni všichni důležití hráči, jak pravice, tak levice.

Jan Šmíd, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme