Při protestech ve Francii se zranilo přes tisíc policistů a hasičů, demonstranti je viní z policejního násilí

Ve Francii bylo za poslední dva týdny během protestů proti důchodové reformě zraněno 1093 policistů, strážníků a hasičů. V rozhovoru s nedělníkem Le Journal du Dimanche to uvedl francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Jeho rezort v souvislosti s nepokoji eviduje také 2579 úmyslně založených požárů a 316 poškození veřejných budov, uvedla stanice BFM TV.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté při zákroku proti demonstrantům v Paříži 30. března

Francouzští policisté při zákroku proti demonstrantům v Paříži 30. března | Zdroj: Profimedia

Prezident Emmanuel Macron a jím podporovaná vláda nakonec důchodovou reformu prosadili bez hlasování v dolní komoře parlamentu, což v ulicích francouzských měst vyvolalo eskalaci výtržností a násilností.

123 zraněných policistů i zablokované letiště. Do dalších protestů ve Francii se zapojilo přes milion lidí

Číst článek

Stávky a demonstrace začaly v polovině ledna, další je ohlášená na čtvrtek 6. dubna. Reforma navyšující minimální věk pro nárok na plný důchod zatím nevstoupila v platnost a francouzská obdoba ústavního soudu může její části nebo celý návrh smést ze stolu. Svůj verdikt oznámí 14. dubna.

„Když se spojí násilí, vandalismus a krajní levice, je povinností pořádkových sil říct stop,“ uvedl Darmanin. „Odmítám ustoupit intelektuálnímu terorismu krajní levice, který spočívá v převracení hodnot: z výtržníků by se stali oběti a z policie agresoři,“ dodal ministr.

Politici podle šéfa vnitra „postrádají razanci vůči krajní levici, ať už kvůli intelektuálnímu spříznění, nebo ze zbabělosti“.

Kvůli údajně „svévolnému zatýkání a zadržování“ demonstrantů při protestech byly podány desítky stížností na úřady, demonstranti kritizují „policejní násilí“. Darmanin na to reagoval prohlášením, že nikdy neváhal potrestat ty, „kteří zneuctili svou vlastní uniformu“. Policejní inspekce podle něj od začátku nepokojů zahájila 36 vyšetřování možného pochybení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme