Proti důchodové reformě v Paříži opět protestovaly žluté vesty. Do generální stávky se přidaly i kamiony

Francie zažívá víkend generální stávky proti důchodové reformě. Železniční spojení funguje jen sporadicky. Na některých místech blokují řidiči kamionů dálnice a protestují proti zvýšení cen pohonných hmot. V Paříži se konala demonstrace hnutí žlutých vest, které nesouhlasí s prohlubováním sociálních rozdílů ve společnosti.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Průvod prošel západní částí města | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Průvod prošel zhruba devítikilometrovou trasu, vyhnul se ale centru Paříže. Lidé protestovali proti rostoucím cenám a sociální nerovnosti. Nelíbí se jim, že polovina bohatství Francie je podle nich v rukou deseti procent obyvatel. Odmítají také reformu penzijního systému, kterou chce prosadit vláda a prezident Emmanuel Macron.

Francouzi už druhý den protestují proti reformě důchodového systému, kterou chce prosadit Macron

Číst článek

Pořádkové síly v metropoli podle webu stanice BFMTV proti demonstrantům použily slzný plyn.

Na protest proti této reformě trvá od čtvrtka generální stávka. V Paříži byla zavřená většina linek metra, ty se v 13.00 rozjely. Kromě dvou automatických ale zase přestaly jezdit v 18.00. Zprovoznili je proto, aby se lidé dostali na nákupy nebo vánoční trhy. Kvůli demonstracím si ale prodejci nejen ve stáncích ale i v kamenných obchodech přesto stěžují na malé výdělky.

Ve stávce chtějí demonstrující pokračovat až do pondělního večera.

Mimo hlavní město Francie vyjely kamiony, které blokovaly také patnáct hlavních dálničních tahů a na protest proti zvyšujícím se cenám pohonných hmot blokují i příjezdy k rafinériím. Tento protest má kvůli bezpečnosti skončit s příchodem noci.

Další z protestů žlutých vest | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme