Francie po násilných protestech zvažuje zavedení výjimečného stavu. Výtržníci poškodili Vítězný oblouk

Sobotní protesty proti zvyšování cen pohonných hmot ve Francii skončily velkými materiálními škodami a zraněním více než 130 lidí. V Paříži byl kromě jiného poškozen interiér Vítězného oblouku a památka v neděli zůstane pro veřejnost zavřená. Prezident Emmanuel Macron svolal mimořádnou schůzi vládních činitelů k situaci a ministr vnitra Christophe Castaner nevyloučil vyhlášení výjimečného stavu, informoval francouzský tisk.

Paříž (Aktualizováno: 13:15 2. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtržníci při protestech proti zdražování pohonných hmot nasprejovali na Vítězný oblouk v Paříži nápis "Žluté vesty budou triumfovat"

Výtržníci při protestech proti zdražování pohonných hmot nasprejovali na Vítězný oblouk v Paříži nápis "Žluté vesty budou triumfovat" | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux řekl, že vláda posuzuje všechny způsoby, jak zabránit dalším protestům.

Francouzi od 17. listopadu protestovali v sobotu už potřetí v rámci hnutí takzvaných žlutých vest nejen kvůli plánovanému zvýšení cen pohonných hmot, ale proti růstu životních nákladů obecně.

Demonstranti proti zdražování pálili v Paříži automobily. Zraněno bylo 92 lidí a přes 200 zadrženo

Číst článek

K sobotním akcím se připojilo v celé zemi na 75 tisíc lidí, zranění utrpělo podle policie 133 lidí a ze 412 předvedených osob policie ponechala 378 ve vazbě. Mezi zraněnými je 23 policistů. Hlášeny jsou značné materiální škody a pozorovatelé události označují za nejhorší občanský nepokoj ve Francii za více než desetiletí.

K protestujícím se připojily skupiny maskovaných mužů, z nichž někteří měli tyče a sekery. V Paříži převraceli a zapalovali automobily. „Musíme přemýšlet o opatřeních, která zabrání tomu, aby se to opakovalo,“ řekl Griveaux.

Posprejovaný Vítězný oblouk

Ředitel centra pro národní památky Philippe Bélaval v sobotu zveřejnil video z Vítězného oblouku, u nějž se protesty také odehrávaly. Ze záběrů je patrné, že je interiér poškozen. Zvenčí je Vítězný oblouk popsán černým sprejem. Bélaval oznámil, že památka zůstane v neděli pro veřejnost uzavřena, aby mohla být co nejrychleji uvedena do pořádku.

Macron svolal na dopoledne schůzku s premiérem Édouardem Philippem a ministrem vnitra Christophem Castanerem. Francouzský tisk probírá sobotní události a uvádí, že Castaner ve svém projevu nevyloučil, že sáhne i k výjimečnému stavu.

Ministr také pochybuje o tom, že ti, kteří rabovali a ničili, byli skuteční členové hnutí žlutých vest. K hnutí se podle něj zřejmě připojili radikálové.

‚Detoxikační kůra pro Francii.‘ Prezident Macron hájí svojí ekologickou politiku před žlutými vestami

Číst článek

Mezi 287 zatčenými je podle něj nicméně málo lidí, které lze označit za výtržníky. „Žluté vesty se nechaly zahltit profesionálními vandaly, kteří ale umí utéct a uniknout zatčení,“ řekl ministr.

Protesty ve Francii mají také třetí nepřímou oběť. V noci na neděli zahynul v Arles u zátarasu postaveného demonstranty řidič. Předtím zemřeli motorkář a chodkyně.

V Paříži bylo k zásahům povoláno 5000 policistů a novináři se ptají, zda to nebylo málo. Mnozí z policistů přiznali, že byli v sobotu vyčerpaní a že se cítili být ohroženi, protože měli pocit, že jich není dostatečné množství.

Mimo Paříž je nejvíc problémů hlášeno z měst Puy-en-Velay, Tours, Tarbes, Marseille a Dijon. Úřady zatím nejsou schopné škody vyčíslit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme