Statisíce Francouzů protestovaly proti povinným zdravotním pasům. ‚Omezení osobní svobody,‘ tvrdí

V Paříži a dalších francouzských městech se v sobotu opět protestovalo proti zdravotním pasům potřebným ke vstupu na různá veřejná místa a povinnému očkování zdravotníků proti covidu-19, které ve čtvrtek schválila Ústavní rada, nejvyšší soudní instance v zemi. Podle ministerstva vnitra vyšlo do ulic po celé zemi 237 000 lidí, z toho 17 000 v Paříži. Oponenti zdravotních pasů tvrdí, že jde o omezení osobní svobody.

Paříž (Aktualizováno: 20:20 7. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitelé barů a restaurací ve Francii zavírají, aby protestovali proti opatřením na kontrolu zdravotního pasu

Majitelé barů a restaurací ve Francii zavírají, aby protestovali proti opatřením na kontrolu zdravotního pasu | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Na západě Paříže se na poklidný pochod vydal dav demonstrantů, které obklopili policejní těžkooděnci, píše agentura AP.

Protesty se konaly také například v Marseille, Nice a Lille. Demonstranti nesli plakáty s nápisy jako „Ne diktatuře“ nebo „Macrone, nechceme tvoje zdravotní pasy“. Úřady uvedly, že během demonstrací bylo zadrženo 35 lidí a že sedm příslušníků pořádkových sil utrpělo lehká zranění.

V severofrancouzském Cambrai v sobotu zůstaly zavřené skoro všechny restaurace, kavárny a bary. Nejsme proti vakcíně. Jsme proti tomu, že budeme muset kontrolovat naše hosty, citovala agentura Reuters Laurenta Zanniera, manažera jednoho z barů.

Od pondělka se lidé budou muset v restauracích, kavárnách, sálech kin, divadel a koncertních síních nebo před cestami letadlem, vlakem a autobusem na dlouhé vzdálenosti prokazovat průkazy s potvrzením o očkování, prodělání nemoci covid-19 či negativním testu na koronavirus. 

Tři víkendy protestů

Proti zdravotním pasům a povinnému očkování zdravotníků a hasičů, které je v zákoně rovněž zahrnuto, se ve Francii poslední tři víkendy masivně protestovalo.

‚Macrone, podej demisi.‘ Napříč Francií protestovalo přes 200 tisíc lidí proti covidovým pasům

Číst článek

Zdravotní pasy podle jejich odpůrců prohlubují nerovnosti mezi občany, diskriminují chudší vrstvy obyvatelstva a omezují svobodu.

Demonstranti často říkají, že odmítají být pokusnými morčaty nových vakcín a ve zdravotních pasech vidí skrytou očkovací povinnostspolečnost podrobenou kontrole.

Podobné průkazy zavedly i jiné evropské země, ale francouzská opatření, včetně povinného očkování zdravotníků, jsou zřejmě nejpřísnější, podotýká Reuters.

V zemi je proti covidu-19 plně naočkovaných přes 36 milionů lidí, asi 54 procent obyvatel. Nejméně sedm milionů lidí přišlo na první dávku vakcíny po 12. červenci, kdy prezident Emmanuel Macron veřejnost informoval o zavedení průkazů.

Ve Francii epidemie v posledních týdnech sílí, nyní každý den přibyde okolo 21.000 případů koronavirové infekce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme