Slzný plyn, světlice a žluté vesty. Ve Francii protestovalo 136 tisíc lidí, 2000 z nich policie zadržela

Ve Francii sčítají škody po sobotních demonstracích takzvaných žlutých vest. Po celé zemi demonstrovalo podle ministerstva vnitra 136 tisíc lidí, 2000 policie zadržela. Podle AFP 1220 z nich zůstává i v neděli ve vazbě. Jen v Paříži se do ulic vydalo 10 tisíc protestujících. V největším počtu se sešli na náměstí Republiky a na bulváru Champs-Elysées. Situaci na místě sledoval Radiožurnál.

Paříž (Aktualizováno: 21:32 9. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při protestech v Paříži bylo zraněno přes 70 lidí, demonstrantů, četníků i policistů. Zranění utrpělo podle ministerstva zdravotnictví celkem 325 lidí. 

Elysejský palác v neděli oznámil, že se prezident Macron, který se již delší dobu neobjevil na veřejnosti, v pondělí dopoledne setká se zástupci pěti nejdůležitějších odborových organizací, zaměstnavatelů a také s předními politiky.

a schůzku by měli podle listu Le Figaro dorazit mimo jiné předsedové Národního shromáždění a Senátu a také nejméně osm ministrů a premiér Édouard Philippe. V osm hodin večer pak Macron vystoupí v televizi s projevem „k národu“. Podle Elysejského paláce učiní prezident „důležitá“ oznámení ve vztahu k protestům žlutých vest.

Demonstranti na třídě Champs-Elysées házeli dýmovnice a světlice na policisty. Ti proti nim zasahovali slzným plynem. V ulicích hlídkovalo na 8000 policistů.

Do protestů žlutých vest ve Francii se zapojilo 125 tisíc lidí. Policie zadržela přes 1350 demonstrantů

Číst článek

V hlavním městě podle ministerstva vnitra demonstrovalo 10 tisíc lidí. Demonstranti oblečení ve žlutých vestách na bulváru Champs-Elysées skandovali protivládní hesla a požadovali demisi prezidenta Emmanuela Macrona.

„Svým chováním situaci výrazně zhoršil. Volila jsem pro něj, když byl v druhém kole prezidentských voleb proti Marine Le Penové. Nevolila jsem ho ale pro tohle. Musel se zbláznit, když si myslí, že si to Francouzi nechají líbit,“ popsala ještě během protestů Radiožurnálu 45letá Emmanuelle. Nepokládá se za členku žlutých vest, ale rozumí jejich požadavkům, a proto je přišla podpořit.

„Ekonomická katastrofa“

V neděli se ve francouzské metropoli uklízí a život se vrací do normálních kolejí. Památky, jako je Eiffelova věž nebo Vítězný oblouk, které zůstaly v sobotu z bezpečnostních důvodů zavřené, znovu přivítají návštěvníky.

Francouzský ministr financí Bruno Le Maire označil protesty takzvaných žlutých vest za ekonomickou katastrofu. Řada obchodníků na doporučení policistů zavřela své podniky. Na pařížském bulváru Champs-Elysées, kde žluté vesty protestovaly, je dokonce zabednili dřevěnými deskami. Přesto demonstranti poničili některé vitríny, výkladní skříně a další majetek obchodníků.

Ministr financí ještě před víkendovými protesty uvedl, že tržby restaurací klesly kvůli protestům o dvacet až padesát procent. Podle Bruno Le Maira stát i pojišťovny teď musejí podnikatelům pomoct. Dále uvedl, že je třeba počítat ke konci roku s dalším poklesem hospodářského růstu.

Vláda ustoupila, ale ‚drobečky‘ už nestačí. Kdo je a co chce francouzské hnutí žlutých vest?

Číst článek

Zvyšování daní

Hnutí takzvaných žlutých vest, které za současnými protesty stojí, vzniklo na protest proti zvyšování daní na pohonné hmoty.

Lidé, kteří se k demonstracím přidávají, jsou ale rozčilení i kvůli stagnujícím příjmům a rostoucím životním nákladům. Vláda prezidenta Emmanuela Macrona tento týden od zvyšování daní na benzin a naftu ustoupila, protestující přesto žádají další ústupky.

Demonstrace se v sobotu konaly také v Lyonu, Saint-Étienne, Marseille nebo Grenoblu, kde byl dokonce zatčen místní vůdce hnutí žlutých vest, napsala na svých internetových stránkách britská BBC.

Rozsáhlá vlna protestů, která se rozlila po celé Francii, je mnohými považována za největší za posledního půl století. V sobotu ráno protestující ve žlutých vestách na východě Belgie zablokovali dálnici, která vede do Francie.

Martin Balucha, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme