Francouzská vláda zvažuje další ústupek žlutým vestám, mohla by zrušit novou daň z nemovitosti

Mluvčí francouzské vlády ve středu v rozhlasové stanici RTL uvedl, že kabinet by mohl zrušit novou daň z nemovitosti, pokud se ukáže, že nefunguje. Zrušení této daně a návrat k dřívější dani, která zahrnovala kromě nemovitého majetku také finanční investice, šperky či auta a týkala se tak většího počtu bohatých lidí, je jedním z požadavků hnutí takzvaných žlutých vest.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vláda po rozsáhlých protestech ustoupila v úterý takzvaným žlutým vestám. | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Úprava daně z nemovitosti byla jedním z předvolebních slibů prezidenta Emmanuela Macrona. Nová daň, známá ve Francii pod zkratkou IFI, platí od ledna a týká se stejně jako ta dřívější jen těch daňových poplatníků, jejichž nemovitý majetek přesahuje 1,3 milionu eur (33,5 milionu Kč).

Kvůli omezení výhradně na nemovitosti ji ale platí třikrát méně lidí než dříve a podle francouzského tisku přinese do rozpočtu pouze jednu miliardu eur namísto pěti miliard. Daňovou úlevou pro nejmajetnější Francouze i svými dalšími kroky si Macron vysloužil kritiku, že je „prezidentem bohatých“.

Vláda ustoupila, ale ‚drobečky‘ už nestačí. Kdo je a co chce francouzské hnutí žlutých vest?

Číst článek

Francouzská vláda po rozsáhlých protestech ustoupila v úterý takzvaným žlutým vestám v jejich zásadním požadavku, kterým bylo upuštění od plánu na zvýšení daně z pohonných hmot. Vláda oznámila, že opatření, které je součástí její ekologické reformy, má přispět k čistšímu ovzduší a platit mělo od ledna, o půl roku odloží.

Násilné protesty

Hnutí žlutých vest organizuje od 17. listopadu protesty a silniční blokády a jeho akce jsou chápány v širším smyslu i jako vyjádření odporu proti vládním ekonomickým reformám a rostoucím životním nákladům. O víkendu tyto protesty provázela nezvyklá míra násilí, k demonstrujícím se připojili i členové krajní levice a pravice. Celkem si protesty vyžádaly přes 900 zraněných, z toho přes 150 policistů.

Demonstrace, která neměla žádné organizátory ani vůdce, vznikla více méně spontánně prostřednictvím sociálních sítích. | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

Předseda opozičních Republikánů Laurent Wauquiez ve středu vyzval k dočasnému zavedení výjimečného stavu, aby se neopakovala „černá sobota“ z uplynulého víkendu. Ministr vnitra Christophe Castaner sice v neděli výjimečný stav nevyloučil, ale v pondělí jeho zástupce uvedl, že něco takového není na pořadu dne.

Na Macronovo rozhodnutí vyjít vstříc žlutým vestám na twitteru ironicky reagoval americký prezident Donald Trump, který má v poslední době se šéfem Elysejského paláce napjaté vztahy. „Jsem potěšen, že můj přítel Emmanuel Macron a demonstranti v Paříži se shodli na závěru, k němuž já jsem dospěl už před dvěma roky. Pařížská (klimatická) dohoda je naprosto špatná, protože zvyšuje ceny energií v zodpovědných zemích a největším znečišťovatelům dává volné ruce,“ uvedl Trump.

Realizací cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 se nyní v polských Katovicích zabývá konference OSN o změnách klimatu (COP24). USA s dohodou nesouhlasí a Trump již dříve oznámil, že Washington od ní odstoupí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme