Francie reaguje na útok v Moskvě a zvyšuje bezpečnost. Policie bude moct ‚šacovat‘ lidi

Francie zvýšila varování před terorismem na nejvyšší stupeň. Tamní vláda tak reaguje na útok v Moskvě, při kterém minulý týden zemřelo přes 130 lidí. Premiér Gabriel Attal v pondělí svolal bezpečnostní jednání do pařížského Matignonského paláce. Francouzi se musejí připravit na častější kontroly, zvýšenou přítomnost policie a vojáků a „šacování“ na místech s větší koncentrací lidí.

Od stálého zpravodaje Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští policisté v Paříži

Od teroristických útoků v roce 2015 se po Paříži viditelně pohybují vojáci i policisté (archivní foto) | Foto: Benoit Tessier | Zdroj: Reuters

Bezpečnostní opatření se ve Francii mění na nejvyšší stupeň. Francouzi se musejí připravit na častější kontroly, zvýšenou přítomnost policie a vojáků a „šacování“ na místech s větší koncentrací lidí, jako jsou například nákupní střediska. 

Odnož Islámského státu stojící za střelbou v Rusku chystala podobné akce také ve Francii, řekl Macron

Číst článek

Takové kontroly nejsou v zemi nic neobvyklého. Během oslav 14. července a při jiných veřejných událostech se často provádí policejní prohlídky tašek a osob. Nejvyšší stupeň bezpečnostního opatření také znamená posílené hlídkování na veřejných prostranstvích — jako jsou vládní budovy, nádraží nebo třeba náboženská místa.

Nejvyšší stupeň varování zavedl kabinet Emmanuela Macrona naposledy v říjnu loňského roku v reakci na útok na střední škole v severofrancouzském městě Arras, který provedl zradikalizovaný muž. 

Stupně varování

Francie má tři stupně varování. Ten momentální, nejvyšší, zavádí na tři stovky dílčích opatření. Může se zavést v reakci na atentát nebo na útok, jaký proběhl minulý týden u Moskvy. Díky tomuto stupni může francouzská vláda mobilizovat prostředky a síly a zároveň intenzivněji šířit informace ve veřejném prostoru.

Macron: Když Putinovi dnes neodpovíme silně, bude to znamenat naši prohru v budoucnu

Číst článek

Od roku 2015 zaznamenala Francie 24 teroristických útoků, ale podle ministerstva vnitra se jich více než 70 podařilo zmařit. 

K atentátu u Moskvy se přihlásila afghánská odnož Islámského státu a francouzský prezident Emmanuel Macron potvrdil, že tato konkrétní teroristická skupina byla aktivní i na francouzském území. K této afghánské odnoži se přihlásil i útočník, který v prosinci zabil jednoho člověka a zranil dva lidi v centru Paříže.

Macron zároveň nabídl Rusku spolupráci v boji proti terorismu. Když se ho novináři ptali, zda sám ruskému prezidentovi zavolá, odpověděl, že v první fázi bude komunikace probíhat hlavně přes ministerstva a na technické úrovni. 

Martin Balucha, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme