Skončilo první kolo místních voleb ve Francii. Favorizovaná strana Le Penové zůstala za očekáváním

Ve 13 regionech pevninské Francie a dvou zámořských územích v neděli lidé hlasovali v prvním kole místních voleb. Podle projekcí tří agentur pro výzkum veřejného mínění ovládli hlasování konzervativci. Krajní pravice Marine Le Penové zůstala za očekáváními, nedařilo se ani straně prezidenta Emmanuela Macrona. Volby doprovázela rekordně nízká účast.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První kolo místních voleb ve Francii ovládli podle průzkumů konzervativci | Foto: Jc Milhet | Zdroj: Reuters

Volební místnosti se v neděli otevřely s asi tříměsíčním zpožděním oproti původně plánovaném termínu, které způsobila pandemie covidu-19.

Druhé kolo se bude konat v neděli 27. června a postoupí do něj ty strany, které v neděli získaly přes deset procent hlasů. Mandáty se rozdělují poměrným systémem, který však zároveň uděluje výrazný bonus straně s největším počtem hlasů.

Tři roky vězení a pokuta až milion korun. Muž, který dal Macronovi facku, křičel heslo francouzských králů

Číst článek

Pravicově konzervativní Republikáni získali podle průzkumů 26 až 28 procent, uvedla agentura AP. Až za nimi je krajně pravicové Národní sdružení (RN) Le Penové, které bylo považováno za jednoho z favoritů.

Dlouhodobě slábnoucí socialisté skončili podle průzkumů třetí, následováni Zelenými, kteří v posledních několika volbách zaznamenávají stále větší úspěchy.

Macronova Republika v pohybu (REM) podle projekcí zaznamená slabé výsledky a v některých regionech se vůbec nedostane do druhého kola. Mladé hnutí z části doplácí na nerozvinuté regionální struktury i nespokojenost některých voličů s tím, jak si vláda prezidenta Macrona poradila s pandemií.

Vysoká neúčast

Podle průzkumů RN těsně zvítězilo v ostře sledovaném regionu na jihu země Provence-Alpes-Côte-d'Azur, ovšem menším rozdílem, než se předpokládalo. Druhé zde skončilo uskupení bývalého europoslance Renauda Museliera, který uzavřel předvolební spojenectví s REM.

K volbám se podle průzkumu společnosti Elabe nedostavilo 68,5 procenta voličů. Vysokou neúčast patrně ovlivnila teplá a slunečná neděle, francouzské místní volby nicméně nelákají příliš mnoho voličů tradičně. Před šesti lety byla účast v prvním kole méně než poloviční.

Prezidentské volby 2022

Celostátní političtí lídři volby využívají k prověření svých hesel a témat před prezidentskými volbami, které jsou plánovány na příští duben. Hlavní souboj o Elysejský palác se přitom podle očekávání povede právě mezi Le Penovou a Macronem.

Zásadní otázkou regionálních i prezidentských voleb je, zda se ve druhém kole voliči znovu svorně postaví proti Le Penové jako extremistické hrozbě, jak to učinili několikrát v minulosti.

V nedělních volbách se rovněž vybíralo vedení stovky departmentů, které jsou prvkem francouzské místní samosprávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme