Regionální volby netáhly, přišla k nim jen třetina Francouzů. Macron ani Le Penová neuspěli

Místo mobilizace občanů ještě nižší účast. Druhého kola regionálních voleb ve Francii se zúčastnilo pouze 34,3 % oprávněných voličů, nehlasovalo v nich tak více než 31 milionů Francouzů. Poslední volby před prezidentským soubojem příštího roku skončily vítězstvím tradiční pravice i levicových stran.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Regionální volby ve Francii skončily neúspěchem pro vládní hnutí prezidenta Emmanuela Macrona | Foto: Ludovic Marin | Zdroj: Reuters

Výsledky nedělního druhého kola regionálních voleb ve Francii jsou zklamáním pro vládní hnutí Republika v pohybu (REM) prezidenta Emmanuela Macrona a stejně tak i pro Marine Le Penovou a její Národní sdružení (RN).

V sedmi pevninských regionech zvítězila pravicová uskupení, v pěti pak levicové strany. V třinácté oblasti uspěla široká koalice.

Résultats des élections #regionales2021 :

07:35 – 28. 06. 2021

33 76

Volby jsou úspěchem pro Xaviera Bertranda, konzervativně pravicového politika a bývalého člena Republikánské strany.

Bertrand zvítězil v regionu Hauts-de-France, kde se ziskem téměř 53 % hlasů porazil kandidáta Národního sdružení. 

Politik už loni oznámil svou kandidaturu na prezidenta a nehodlá na ní nic měnit. „Tento výsledek mi dává sílu vyjít vstříc všem Francouzům,“ prohlásil v neděli večer.

Prohra Macrona i Le Penové

Naproti tomu vládní strana Republika v pohybu prezidenta Macrona se v některých regionech nedostala ani do druhého kola. První regionální volby pro hnutí REM skončily ziskem pouhých 7 %.

Pro Macrona je problémem zejména úspěch tradičních konzervativců. Jak uvedl server France24, mainstreamoví konzervativci jsou jedinou politickou silou, které se francouzská hlava státu opravdu obává. 

Volby jsou neúspěchem i pro lídryni Národního sdružení Marine Le Penovou. Její krajně pravicová strana neproměnila naděje na zisk jediného regionu na jihu Francie – Provence-Alpes-Côte d'Azur.

Ani tak ale nevzdává svou kandidaturu na prezidentský post. „Jsem více než kdy jindy odhodlaná použít svou energii a vůli na rehabilitaci politiky, na navrácení její prospěšnosti ve službách Francouzům,“ uvedla Le Penová po oznámení výsledků.

Nezájem Francouzů o volební klání je připisován jak odkladu hlasování a pandemii covidu-19, tak nespokojenosti s veřejným děním. Kvůli postupného smazávání pravolevého dělení navíc volby nejsou dostatečným mobilizačním stimulem.

Svou roli sehrálo i slunné počasí a start cyklistického závodu Tour de France, jedné z největších sportovních událostí v zemi. 

Prezidentské volby

Regionální volby byly považovány za test před prezidentskými volbami, které Francii čekají příští rok. Výše zmíněného Xaviera Bertranda aktuální průzkumy řadí na třetí místo za Emmanuela Macrona a Marine Le Penovou.

Francouzská demokracie je nemocná, varuje politolog. Země čelí nejnižší volební účasti za posledních 60 let

Číst článek

V úspěch ale věří i další kandidáti. Z pravé části politického spektra mají šance republikán Laurent Wauqiez i Valérie Pécressová ze středopravé strany Soyons libres (Buďme svobodní), která vznikla odštěpením od strany Republikánů po neúspěchu v prezidentských volbách v roce 2017.

Z levicových kandidátů se zatím vyprofilovali ekolog Yannick Jadot ze strany Evropa Ekologie – Zelení, socialistka a starostka Paříže Anne Hidalgová i krajně levicový nestraník Jean-Luc Mélenchon. Studie pro Radio France a France Télévisions jim pro blížící se prezidentské volby připisuje zisk mezi sedmi až deseti procenty. 

Ernestina Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme