Ve Francii padl teplotní rekord. Kvůli vedrům přes 44 stupně uzavřely tisíce škol

Ve Francii padl absolutní teplotní rekord, který platil od srpna 2003. Krátce před druhou hodinou odpoledne naměřili meteorologové ve městě Carpentras severně od Marseille 44,3 stupně Celsia, čímž byla o dvě desetiny stupně překonána hodnota zaznamenaná před 16 lety na dvou místech v departementu Gard.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii padl absolutní teplotní rekord, který platil od srpna 2003 | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Nynější vlna veder v pátek ve Francii vrcholí, v neděli už mají být teploty o poznání nižší. Na jihu země u ústí řeky Rhôny v pátek nebylo vyloučeno ani pokoření hranice 45 stupňů Celsia. Meteorolog Etienne Kapikian agentuře AFP řekl, že nový rekord může být ještě do konce dne překonán.

Česko čeká tropický týden, teploty se vyšplhají až na 37 stupňů

Číst článek

Lokální historická maxima hlásila řada míst ve Francii už ve čtvrtek, tak teplo jako v pátek ale v zemi galského kohouta nikdy nebylo, napsal web France Info. Poprvé kvůli vedru vstoupil v platnost nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy, a to v okolí měst Marseille a Montpellier.

Teplý vzduch ze Sahary

Vedra způsobená příchodem teplého vzduchu ze Sahary zatím nepolevují ani v sousedním Španělsku, kde v důsledku horka zahynuli dva lidé. V Andalusii na jihu země zemřel 17letý mladík poté, co se po práci na zahradě šel zchladit do bazénu. Ve Valladolidu na severu Španělska podlehl úžehu už ve čtvrtek 93letý muž.

Na severovýchodě v Katalánsku pak hasiči stále bojují s lesním požárem, který spálil území o rozloze přes 5 tisíc hektarů. Stále se jim nedaří živel ze všech stran odstřihnout, přičemž práce podle velitele katalánských požárníků Davida Borrella komplikují teplotní maxima okolo 44 stupňů a velmi nízká vlhkost. Podle místních médií požár vznikl zřejmě na slepičí farmě, kde se nejspíš vznítil špatně uskladněný hnůj.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme