Francie řeší problémy s kočovníky, kteří se v zemi usazují bez povolení úřadů

Kočovníci jsou jedním z nejdůležitějších témat letošního léta ve Francii. V řadě měst si neví rady s jejich karavany, na mnoha místech je pak zaměňují s Romy. Pozornost se na ně zaměřila i kvůli ostrému výroku lokálního politika a poslance na jejich adresu. Země nyní vede debatu o tom, zda mají se svými karavany právo okupovat prostory, které si sami vybrali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romy tábořící v Husinci u Prahy "navštívili" extremisti | Foto: Pavel Pavlas

Policista Fabrice pracuje nedaleko Marseille už několik let. Na starost má právě tábory Romů. „Je to populace, která má velmi špatnou pověst. Ale uvědomme si, že nemají vlastně žádné prostředky, možná logicky se uchylují k drobným krádežím. My jsme až na konci tohoto řetězce, my řešíme jejich delikty,“ vysvětluje policista.

Zároveň upozorňuje na to, že vyhnání z tábořišť není řešením. „Myslím, že je to evropský problém, který musí řešit nejvyšší představitelé evropských zemí. Není to izolovaná francouzská záležitost,“ dodává.

Mnoho Romů také patří do skupiny kočovníků, kteří se často bez vědomí radnice usazují na předměstích velkých měst. Právě ty si vzal na mušku místo starosta města Cholet, a prohlásil, že jich Hitler nezabil dost. Rezignoval pak na členství ve své straně pravého středu.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme