Masová revoluce ve Francii? Řezníci požadují ochranu před aktivistickými vegany

Francouzští řezníci požádali vládu o policejní ochranu před radikálními ochránci zvířat. V dopise zaslaném ministru vnitra tvrdí, že jejich bezpečnost je ohrožena a že se vegani snaží prosadit v zemi bezmasý životní styl. Informoval o tom britský deník The Guardian.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řezník (ilustrační foto) | Foto: stock exchange

Francouzská federace řezníků, která sdružuje 18 tisíc osob, v dopise rovněž uvedla, že jejich obchody bývají často postříkány falešnou krví a posprejovány nejrůznějšími nápisy. Narůstající mediální podpora veganství podle nich ohrožuje bezpečnost řezníků. „Spoléháme na vás a na podporu celé vlády… aby co nejdříve skončily veškeré fyzické, verbální i morální útoky,“ uvedla federace.

V severofrancouzském regionu Hauts-de-France bylo jen v dubnu napadeno vandaly a potřísněno falešnou krví sedm řeznictví. Další podobné incidenty byly hlášeny z jihu země. Nejmenovaný řezník a rybář ze severu Francie nalezl svůj obchod s rozbitou výlohou a nápisem Stop speciesismu. Speciesismus znamená druhovou nadřazenost a jde o termín používaný zejména ochránci zvířat.

'Extremistické veganské skupiny'

Terčem útoků ochránců zvířat se nicméně nestávají jen řezníci, v minulosti aktivisté v Lyonu například zaútočili i na obchodníka se sýrem. Jeho obchod postříkali nápisem Mléko je vražda.

Google aktualizuje nabídku svých textových obrázků. Přidal zrzky i salát vhodný pro vegany

Číst článek

„Veškeré násilí odsuzujeme,“ uvedl Sébastien Arsac z organizace ochránců zvířat L214. Jak řekl francouzským médiím, prodeje masa klesají. Živobytí řezníků ale podle něj neohrožuje těch pět procent vegetariánů, kteří v zemi žijí, ale 50 procent lidí, kteří zvažují, že maso radikálně omezí.

Jean-François Guihard, který je šéfem federace řezníků, se nechal slyšet, že nežádá o policejní přítomnost před každým řeznictvím. Stát ale podle něj musí monitorovat extremistické veganské skupiny, jak aktivisty nazval.

Na dotaz, zda mu vadí všichni vegani, listu Le Parisien řekl: „Vůbec ne. Jestliže odmítají jíst maso, je to jejich volba. Jen chci, aby lidé respektovali naši práci a naše zákazníky, což znamená většinu Francouzů. Vegani jsou jen nepatrnou menšinou.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme