Poslanci ve Francii schválili rekordní výdaje na obranu. Je to největší rozpočet od 60. let

Francouzští poslanci schválili rekordní rozpočet na obranu. Vláda do ní chce v následujících sedmi letech investovat v přepočtu přes devět a půl bilionu korun. Jde o největší obranný rozpočet ve Francii od 60. let. Výdaje půjdou na jaderné zbraně i bezpilotní prostředky.

Od stálého zpravodaje Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští vojáci

Francouzští poslanci odhlasovali rekordní rozpočet na obranu | Zdroj: Reuters

Poslanci návrh obranného rozpočtu schválili drtivou většinou už v prvním čtení. Pro bylo přes 400 zákonodárců ze zhruba 540 hlasujících.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanci ve Francii odhlasovali rekordní výdaje na obranu

Proti byli komunisté, kteří nesouhlasili s dalšími investicemi do jaderných zbraní, a další levicoví poslanci, podle kterých Francie dosáhne dvou procent HDP do obrany až po roce 2027.

Francouzská vláda chce v následujících letech investovat do jaderných zbraní, munice, bezpilotních prostředků i do projektu nové letadlové lodi, která má nahradit dosluhují plavidlo Charles de Gaulle.

Návrh rozpočtu ještě posoudí senát. Vláda ho chce definitivně přijmout do 14. července, kdy Francie slaví státní svátek Dobytí Bastily, a kdy je v Paříži vojenská přehlídka.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme