Francie ukončí na začátku roku 2022 vojenskou misi v Sahelu. Aktuálně se jí účastní 5000 vojáků

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku, oznámil v úterý podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron. O postupném snižování stavů francouzského vojenského personálu v rámci mise Barkhane Macron informoval již minulý týden.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku (ilustrační foto) | Foto: Photographie de Frederic Petry / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

„V prvním trimestru roku 2022 organizovaně ukončíme misi Barkhane, budeme však (v regionu) i nadále aktivní,“ sdělil Macron v předvečer vojenských přehlídek u příležitosti oslav 14. července, kdy si Francouzi připomínají dobytí Bastily.

Francie uzavře v severním Mali několik svých základen a sníží počet vojáků téměř na polovinu

Číst článek

V pátek Macron oznámil, že v druhé polovině letošního roku započne uzavírání základen sil Barkhane v severním Mali a že Francie se po osmi letech nepřetržitého působení v Sahelu chystá snížit počet svých vojáků v oblasti na 3000 až 2500.

Francie upustí od snahy zajistit bezpečnost rozsáhlých oblastí v Sahelu, nad nimiž africké státy ztratily kontrolu. Napříště se bude zaměřovat na boj proti terorismu a na podporu místních armád v tom, aby se osamostatnily. To má zajistit nová operace Takuba, jejíž jednotky zahájí středeční přehlídku na pařížské třídě Champs-Elysées.

Čeští vojáci v Mali najeli s vozem na výbušninu. Armáda uvedla, že se nikdo nezranil a jsou v pořádku

Číst článek

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu.

Islamisté však stále podnikají útoky proti místním vojenským cílům i proti civilistům, podle řady expertů navíc přiživují spory mezi místními etniky, čímž dále destabilizují situaci. Jen od začátku letošního roku zemřely stovky lidí při výpadech radikálů na vesnice u hranic Nigeru a Mali.

Ačkoliv místní vlády pomoc Francie vesměs vítají, řada kritiků pokládá přítomnost francouzských vojáků za pozůstatek francouzské nadvlády z koloniální éry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme