Francie ukončí na začátku roku 2022 vojenskou misi v Sahelu. Aktuálně se jí účastní 5000 vojáků

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku, oznámil v úterý podle agentury AFP francouzský prezident Emmanuel Macron. O postupném snižování stavů francouzského vojenského personálu v rámci mise Barkhane Macron informoval již minulý týden.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku (ilustrační foto)

Francouzská vojenská mise v africkém Sahelu, jíž se nyní účastní přes 5000 vojáků, bude ukončena v prvních třech měsících příštího roku (ilustrační foto) | Foto: Photographie de Frederic Petry / Hans Lucas | Zdroj: Reuters

„V prvním trimestru roku 2022 organizovaně ukončíme misi Barkhane, budeme však (v regionu) i nadále aktivní,“ sdělil Macron v předvečer vojenských přehlídek u příležitosti oslav 14. července, kdy si Francouzi připomínají dobytí Bastily.

Francie uzavře v severním Mali několik svých základen a sníží počet vojáků téměř na polovinu

Číst článek

V pátek Macron oznámil, že v druhé polovině letošního roku započne uzavírání základen sil Barkhane v severním Mali a že Francie se po osmi letech nepřetržitého působení v Sahelu chystá snížit počet svých vojáků v oblasti na 3000 až 2500.

Francie upustí od snahy zajistit bezpečnost rozsáhlých oblastí v Sahelu, nad nimiž africké státy ztratily kontrolu. Napříště se bude zaměřovat na boj proti terorismu a na podporu místních armád v tom, aby se osamostatnily. To má zajistit nová operace Takuba, jejíž jednotky zahájí středeční přehlídku na pařížské třídě Champs-Elysées.

Čeští vojáci v Mali najeli s vozem na výbušninu. Armáda uvedla, že se nikdo nezranil a jsou v pořádku

Číst článek

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu.

Islamisté však stále podnikají útoky proti místním vojenským cílům i proti civilistům, podle řady expertů navíc přiživují spory mezi místními etniky, čímž dále destabilizují situaci. Jen od začátku letošního roku zemřely stovky lidí při výpadech radikálů na vesnice u hranic Nigeru a Mali.

Ačkoliv místní vlády pomoc Francie vesměs vítají, řada kritiků pokládá přítomnost francouzských vojáků za pozůstatek francouzské nadvlády z koloniální éry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme