Francouzské síly zabily lídra Islámského státu větší Sahary, oznámil prezident Macron

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary. Ve středu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

Paříž (Aktualizováno: 14:02 16. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ uvedl Macron na twitteru.

Nigerijská armáda zabavila 14 tun hnojiva. Islamisté ze skupiny Boko Haram z něj vyrábějí výbušniny

Číst článek

Sahráví byl lídrem Islámského státu v Sahelu a jeho skupina v roce 2017 spáchala smrtelný útok na americké vojáky, uvedla Macronova kancelář. Doplnila, že Sahráví v srpnu 2020 osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče.

Ministryně obrany Florence Parlyová ve čtvrtek stanici RFI řekla, že Sahráví byl zabit před několika týdny, úřady ale čekaly se zveřejněním informace do doby, než se potvrdí jeho totožnost. Bližší detaily k vojenské operaci ani místo Sahrávího zabití ministryně nesdělila.

Podle agentury AP kolovaly v Mali zvěsti o Sahrávího smrti několik posledních týdnů. Jeho skupině je přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Sahráví se narodil v Západní Sahaře, kde se zapojil do činnosti povstalecké fronty Polisario, která usiluje o nezávislost tohoto území na Maroku. Později působil v Alžírsku a severním Mali, kde se stal čelným představitelem jedné z tamních džihádistických organizací loajálních teroristické síti Al-Káida.

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu. V Mali působí i stabilizační mise OSN, která má kolem 13 tisíc vojáků. Její součástí jsou i čeští vojáci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme