Francie schválila proti výtržníkům zákaz nočního vycházení

Francouzská vláda přijala plán, jak postupovat proti neustávajícím pouličním násilnostem. Novou zbraní v boji s výtržníky v přistěhovaleckých ghettech má být zákaz nočního vycházení. Na útočící mladíky kabinet zatím nepošle armádu, do terénu ale povolal dalších 1500 záložníků z řad policie a četnictva. Jen za poslední noc vzplálo po celé Francii na 1200 aut.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominique de Villepin

Dominique de Villepin | Foto: AFP

Zákaz nočního vycházení není plošný, pouze umožňuje prefektům v zasažených oblastech, aby ho podle potřeby vyhlašovali s cílem zvládnout nepokoje.

Na dnešní mimořádné schůzi s prezidentem Jacquesem Chiracem vláda kvůli tomu reaktivovala zákon o výjimečném stavu z roku 1955, tedy z doby války v Alžírsku.

Podle zákona je možné vyhlásit zákaz nočního vycházení až na 12 dní. Ministr vnitra Nicolas Sarkozy zároveň oznámil, že po stejnou dobu bude možné provádět domovní prohlídky v případech podezření z nezákonné držby zbraní.

Těm, kdo zákon poruší, hrozí trest - buď dva měsíce za mřížemi, nebo vysoká pokuta ve výši 3750 eur. Opatření bude možné použít nejdříve ve středu, kdy vládní rozhodnutí vyjde v úředním listě.

Kontroverzní rozhodnutí vyvolává obavy

Premiér Dominique de Villepin ohlásil tento kontroverzní krok už v pondělním večerním televizním vystoupení. Rozhodnutí vyvolalo ve Francii řadu polemik na pravé i levé straně politického spektra i mezi obyčejnými Francouzi.

Někteří se obávají zneužití zákona a považují ho za příliš velký zásah do osobní svobody. Jiní se obávají, že to bude pro mladé výtržníky jen další výzva. Skepticky hodnotí tento krok i francouzská média. Například list Le Figaro si klade otázku, zda zákaz vycházení a povolání 1500 policejních a četnických záložníků bude k uklidnění nepokojů stačit.

Vláda vyhlásila i sociální opatření

Villepin v pondělí ohlásil také některá sociální opatření ke zlepšení situace. Jde například o obnovu a rozšíření finanční podpory občanským organizacím na citlivých předměstích, možnost jít do učení už ve 14 letech pro děti, které nechtějí pokračovat ve škole, nebo ztrojnásobení stipendií pro nadané děti z problémových čtvrtí.

Vláda rovněž slíbila pomoci nezaměstnaným cizího původu při získávání pracovních míst. U obyvatel cizího původu je míra nezaměstnanosti 14 procent, u ostatních 9,2 procenta. Zatímco nezaměstnanost u diplomovaných vysokoškoláků severoafrického původu je podle ficiálních statistik 26,5 procenta, u ostatních jen pět procent.

Dlouhodobá nezaměstnanost a z ní pramenící chudoba obyvatel většiny předměstí je označována za hlavní příčinu současného násilí. Nejedná se o nábožensky či rasově motivované nepokoje, ale o sociálně-ekonomický problém, shoduje se většina komentářů.

V plamenech skončilo přes noc 1200 aut

Pouliční nepokoje ve Francii trvají od 27. října a zatím si vyžádaly jednu lidskou oběť. Násilí vyprovokovala dosud plně neobjasněná smrt dvou mladíků ze severního pařížského předměstí Clichy-sous-Bois, kteří údajně utíkali před policií. Ta ale popírá, že by je pronásledovala.

Ani dvanáctá noc v řadě nepřinesla Francii kýžený klid. Situace se poněkud zlepšila v samotné Paříži, ale násilí v jiných francouzských městech naopak rostlo. Rebelové si připsali na své konto dalších 1173 spálených aut a 333 z nich policisté zadrželi. Zranění utrpělo 12 policistů, většinou hozenými předměty.

Ve Vitry-sur-Seine jihovýchodně od Paříže házeli výtržníci zápalné lahve na nemocnici. Z dalších míst v okolí metropole je hlášen útok na dva italské novináře, požár střední školy a zapálený autobus. Útok na mateřskou školu a úřad práce se odehrál v Bordeaux. Na mateřské školky vandalové zaútočili také v Brestu, Le Havru a Vaulx-en-Velin.

V Auxerre skončilo v nemocnici 15 lidí, kteří se nadýchali kouře ze zapáleného sklepa ve svém domě. V Toulouse útočníci zapálili jeden autobus a vrhali kameny a zápalné lahve proti policistům. V pondělí večer tam také jednomu mladíkovi utrhl ruku slzotvorný granát, který vybuchl ve chvíli, kdy se ho pokoušel hodit zpět na policisty.

Pavla Kvapilová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme