Francie se připravuje na velká vedra. V Paříži mohou teploty překonat čtyřicítku

Francie očekává mimořádná vedra. Teploty by dnes měly na mnoha místech země dosáhnout více jak čtyřiceti stupňů, teplota v Paříži se bude čtyřicítce výrazně blížit. Vláda už připravila sérii opatření, jejichž součástí je i pomoc starším lidem. Velká vlna veder v roce 2003 si totiž vyžádala dvacet tisíc lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opalování (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Sebastian Léas z Meteo France vysvětluje, že ve čtyřiceti departmentech je vyhlášen výjimečný stav, nejen v důsledku výjimečných teplot během dne, ale především proto, že na řadě míst budou teploty v noci nad hranicí dvaceti stupňů.

Mnohé maminky nechávají děti hrát si v ulicích či v parcích pod vodními fontánami.

Jedna z paní v blízkosti fontány na St. Michel vysvětluje, že je s dětmi venku jen půl hodiny, trochu se osvěží a pak půjdou raději domů, protože má ze sluníčka a horka velké obavy.

Od dnešního dne budou Francouzi – paradoxně s výjimkou Provence a Azurového pobřeží – vystaveni extrémním teplotám a mluví se o překonání historických rekordů.

Vláda proto nabádá obyvatele velkých měst, aby využili klimatizačních zařízení v obchodních domech nebo kinech.

Některé další důsledky vedra předvídat nelze. Železniční společnost SNCF například upozorňuje na výrazné zpoždění vlaků, jelikož extrémní teploty mohou poškodit elektrické vedení i kolejnice.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme