Francie se v dubnu může stát další zemí umožňující sňatky osob stejného pohlaví

Francouzští poslanci v dolní komoře parlamentu schválili návrh zákona, který povoluje homosexuálům sňatky i adopce dětí. Hlasování bylo jednoznačné i vzhledem k tomu, že socialisté mají v této komoře parlamentu většinu. Pro návrh se vyslovilo 329 zákonodárců, proti jich bylo o stovku méně, deset poslanců se hlasování zdrželo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Debata byla bouřlivá zejména v posledních deseti dnech. Především katolická strana a také pravice se snažily různými obstrukcemi jednání zkomplikovat, ale socialisté argumentovali naprosto jednoznačně tím, že se mění společnost i způsob života.

Senát bude o tomto návrhu jednat začátkem dubna, ale pro socialisty bude obtížnější v něm zákon protlačit, protože tam nemají tak velkou většinu. Debata v této komoře parlamentu bude rozhodně živější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh zákona o povolení sňatků homosexuálů a adopci dětí provází ve Francii velký zájem veřejnosti

„V tuto chvíli se nedá odhadnout, nakolik je v senátu situace na vážkách, přestože socialisté zde nemají většinu, neočekává se, že by senát tento návrh zákona zablokoval. Hlasování ale bude mnohem těsnější,“ informuje z Paříže zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd.

Většina Francouzů, 63 %, zákon podporuje, ale skupina těch, kteří jsou proti němu, je také velmi silná. Jak bývá ve Francii zvykem, čeká se na hlas lidu.

Odpůrci zákona chystají velkou demonstraci na 23. března. Přijít by mělo jen v Paříži několik set tisíc lidí, možná až půl milionu. Na projednávání v senátu to ale nebude mít výraznější vliv, lze proto očekávat, že se Francie v dubnu stane dvanáctou zemí, kde budou sňatky homosexuálů povoleny.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme