Francie se vyrovnává s útokem na svobodu slova, lidé chtějí do ulic vyjít i dnes

Po útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo manifestovaly v ulicích francouzských měst desetitisíce lidí. Chtěli tak uctít památku 12 obětí atentátu. Dnes odpoledne mají lidé do ulic vyjít znovu. Francie také vyhlásila den národního smutku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí na Náměstí Republiky v Paříži uctili památku útoku na list Charlie Ebdo

Tisíce lidí na Náměstí Republiky v Paříži uctili památku útoku na list Charlie Ebdo | Zdroj: Reuters

Cítím se, jako by mi zabili bratra nebo sestru, říká přímo na náměstí Republiky asi 60letý muž:

„Od revoluce jsme bojovali za svobodu slova, za svobodu projevu a teď jsme dostali takovou ránu. Je to útok na naše hodnoty, na mé rodiče, na celou Francii.“

Tisíce lidí pokojně manifestovaly na pařížském náměstí Republiky svou podporu zabitým novinářům a svobodě slova.

Mnozí nesli transparenty s nápisem: Je suis Charlie, v překladu Jsem Charlie. Další lidé složili z barevných písmen nápis: Not afraid, tedy Nebojíme se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo vyšly do ulic francouzských měst desítky tisíc lidí. Byl u toho i pařížský zpravodaj Jan Šmíd.

„Chtěli jsme tím jenom ukázat, že nemáme strach. Přišli jsme proto, abychom podpořili novináře v jejich práci,“ vypráví dívka, která držela písmeno N.

Bezpečnostní opatření jsou ve Francii mimořádná. Policisté hlídkují v metru, na nádražích, letištích a před důležitými budovami. Francouze událost šokovala.

„Jsem velkou čtenářkou Charlie Hebdo. Ti lidé jako by byli součástí mé rodiny. Nemám teď zvláštní strach. Co mě opravdu zajímá a co cítím, je to, že v ohrožení se ocitla svoboda projevu,“ tvrdí 20letá studentka ze Sorbony.

Michele byla v době útoku na návštěvě u svých rodičů na pařížském předměstí. Dozvěděla jsem se o tom někdy kolem poledne, vzpomíná 25letá dívka.

„Byla jsem tak paralyzována, že jsem se ani nehnula. Nechtěla jsem jet metrem, bála jsem se. Uvědomila jsem si, že nikde nejsem v bezpečí. Já osobně mám z budoucnosti velký strach,“ přiznává Michele.

V centru Paříže se sešly tisíce lidí | Foto: Jan Šmíd

Jan Šmíd, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme