Francie slaví 120. narozeniny Charlese de Gaulla

Před sto dvaceti lety se narodil francouzský prezident Charles de Gaulle. Uznávaný voják i státník stál u zrodu takzvané Páté republiky a přežil skoro dvacet pokusů o atentát. Francouzi ho před časem v celostátní anketě zvolili největším Francouzem všech dob.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles de Gaulle

Charles de Gaulle

Gaulle odmítl kapitulaci Francie, za druhé světové války povzbuzoval Francouze z Anglie a později se osobně podílel na bojích proti nacistům. Obstál ve složité situaci na konci padesátých let, kdy vzbouření důstojníci v tehdy koloniálním Alžírsku chystali vzpouru.

Kvůli svým nekompromisním postojům byl několikrát terčem atentátníků. Zavedl ve Francii poloprezidentský systém, snažil se o spolupráci mezi Východem a Západem, ale také chtěl udržet Francii silnou, pokud možno bez amerického vlivu.

Praktické politice ve službách francouzské velikosti a nezávislosti, založené na autoritě státu, se dodnes říká gaullismus.

Jan Pokorný, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme