Francie slaví pád Bastily. Pochodovat budou i Afričané

Francouzi si opět ve velkém připomínají výročí dobytí Bastily. To je každoročně důvodem k oslavám v nejmenších vesničkách i v hlavním městě. Tradiční jsou hasičské bály, ale i defilé na Champs-Elysées.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie slaví státní svátek. Lidé čekají ve frontě na hasičský bál v pařížské čtvrti Marais

Francie slaví státní svátek. Lidé čekají ve frontě na hasičský bál v pařížské čtvrti Marais | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

Letošní výročí dobytí Bastily není kulaté, přesto francouzská metropole nešla spát. Francouzi své svátky dovedou slavit. I když se na oficiálních akcích kvůli úsporným opatřením, která prosazuje vláda, šetří. Prezident Sarkozy před časem oznámil, že letos nebude tradiční zahradní slavnost v Elysejském paláci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Jan Pokorný ve Světě o osmé.

Loni prý akce stála státní pokladnu více než 700 tisíc eur. Paříž ale tradičně i letos pořádá velkolepou přehlídku na Elysejských polích. Letos se jí zúčastní i vojáci ze třinácti bývalých afrických kolonií.

Proti tomu protestovaly některé nevládní organizace, kteří tvrdí, že mezi africkými vojáky jsou i zločinci a lidé, kteří porušují lidská práva. To ale Elysejský palác odmítá.

Luxusní vězení v Bastile

Turisté, kteří by na náměstí Bastily Bastilu hledali, ale budou zklamaní. Tu totiž začal lid rozebírat už dva dny po jejím dobytí v roce 1789. Dnes je na místě pouze namalovaný půdorys bývalé věznice, kde se za začala psát francouzská revoluce.

V povědomí většiny lidí, je, že Bastilu vzali tenkrát Pařížané útokem, protože si mysleli, že tam jsou děla, která by mohla pálit na město a k tomu i spousta - řečeno dnešními slovy - politických vězňů.

Podle některých informací se ale lidé k Bastile vydali proto, že v ní, jakožto v bývalé vojenské pevnosti, hledali zásoby střelného prachu. Tvrdí se také, že Bastila už v této době nebyla plná odpůrců krále Ludvíka XVI., prý tam bylo jen sedm lidí. Dokonce se mluví o tom, že Bastila byla vlastně luxusním vězením, kde bylo vždy dostatek jídla.

Jan Pokorný, Karolína Koubová, Václav Rojík, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme