Francie slíbila Egyptu dodávky jaderných reaktorů

V jaderné energetice pro mírové účely je Francie připravena úzce spolupracovat s Egyptem. Společně s Libyí a Alžírem je to už třetí africká země. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který je v Egyptě na návštěvě zemi přislíbil dodávky několika jaderných reaktorů. Francie tak kladně reaguje na jejich žádost z října tohoto roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Káhira | Foto: Jiří Hošek

Hodlá Francie pomoci všem středomořským státům k jejich vlastnímu jadernému programu? Všechno tomu nasvědčuje. Egypt se po Alžírsku a Libyi stane další zemí, která bude v otázce jaderné energie úzce spolupracovat s Francií.

"Egyptu se nedostává energie a my nevidíme důvod, proč této zemi nepomoci," prohlásil Sarkozy. Francie má s jadernými reaktory velké zkušenosti, neboť jejich pomocí vyrábí neuvěřitelných 78 procent energie. Egypt podepsal v roce 1981 Smlouvu o nešíření jaderných zbraní a dlouhodobě se netají svou snahou konstruovat jaderné elektrárny pro mírové účely.

Ministr zahraničí Ahmed Aboul Gheit však vyloučil, že by jeho země podepsala dodatek, který by umožnil mezinárodním inspektorům neplánované a překvapivé kontroly jaderného programu.

Jan Šmíd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme