‚Jakákoli výhrůžka je nepřijatelná.‘ Francie kvůli cestě na Tchaj-wan vyjádřila solidaritu s Českem

Francie vyjádřila solidaritu s Českou republikou v souvislosti s výhrůžkou Číny kvůli cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, uvedla agentura AFP. Podle francouzského ministerstva zahraničí je reakce Pekingu nepřijatelná a vztahy mezi Evropskou unií a Čínou musejí být založené na vzájemném respektu a dialogu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie vyjádřila solidaritu s ČR | Foto: Jacqueline Macou | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Čínský ministr zahraničí Wang I v pondělí prohlásil, že Vystrčil zaplatí vysokou cenu za to, že svou cestou porušil princip jedné Číny. Po setkání s šéfem německé diplomacie Heikem Maasem řekl, že Vystrčil svou cestou „překročil červenou čáru“ a že země, které s Čínou udržují diplomatické vztahy, musí uznat, že Tchaj-wan je čínským teritoriem.

Překročil červenou čáru, řekl čínský ministr o Vystrčilově cestě. Německo se šéfa Senátu zastalo

Číst článek

„Evropsko-čínské vztahy musejí být založené na dialogu, principu reciprocity a vzájemném respektu, což jsou klíčové podmínky pro prohlubování našeho partnerství,“ uvedla podle agentury AFP mluvčí francouzského ministerstva zahraničí Agnès von der Mühllová.

„V této souvislosti je nepřijatelná jakákoli výhrůžka členskému státu EU a my vyjadřujeme solidaritu s Českou republikou,“ dodala.

Kvůli vyjádřením šéfa čínské diplomacie si už náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa předvolal čínského velvyslance v Česku. Tlapa označil prohlášení čínského ministra za nevhodné a neodpovídající standardům diplomatické komunikace.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme