Francie spekuluje o budoucnosti Jacquese Chiraka

Stane prezident Chirac před soudem? To je jedna z otázek, kterou se zabývají francouzští politici poté, co prezident oznámil, že se nebude ucházet o třetí mandát a ztratí tedy prezidentskou imunitu. Chirac se na odchod z politické scény už pomalu připravuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jacques Chirac | Foto: AFP

A to i tím, že do funkce prokurátorů jmenoval Chirac osoby jemu blízké s jasným záměrem připravit se na možnost, že by byl přece jenom nucen soudně vysvětlovat zaměstnávání fiktivních pracovníků v době, kdy působil na pařížské radnici.

V této aféře už byli odsouzeni někteří jeho blízcí spolupracovníci včetně současného starosty Bordeaux Alaina Juppého, který byl po vynesení rozsudku na určitou dobu nucen stáhnout se z politického života a odešel do Kanady. Všeobecně se ale předpokládá, že ani opoziční socialisté zřejmě nebudou vyvíjet velký tlak na to, aby byl Chirac souzen. Už jen z úcty k jeho osobě.

Jakou roli bude hrát prezident dva poslední měsíce ve svém úřadě není úplně jasné. Na žádnou větší zahraniční cestu se nechystá a jeho podpora stranickému kolegovi Nicolasi Sarkozymu je citlivá, neboť prezidentský kandidát pravice sám prohlašuje, že se chce s politikou Chirakova období rozejít.

Jan Šmíd, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme