Francie stahuje z trhu antikoncepční pilulky Diane 35. Česko zatím vyčkává

Francie řeší další smrtelný případ, který prý způsobil antikoncepční přípravek Diane 35. Úřady okamžitě zakázaly jeho předepisování. Podle francouzských odborníků pilulky Diane 35 zvyšují riziko krevních sraženin.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Francii stahují pilulky Diane 35 z trhu

Ve Francii stahují pilulky Diane 35 z trhu | Zdroj: Reuters

Úřady evidují 125 trombóz a čtyři úmrtí, která se připisují tomuto léku za posledních 25 let. Ředitel Francouzské agentury pro bezpečnost léčiv Dominique Maraninchi hovoří o třech dalších úmrtích, za kterými je možná užívání Diane 35.

Úřady ujišťují, že není důvod k panice, a vyzvaly pacientky, aby nepřerušovaly užívání a kontaktovaly jen svého lékaře. Pilulky Diane 35 a jejich příbuzné verze budou staženy z trhu postupně do tří měsíců, aby ženy měly čas si najít náhradní preparáty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Česku přiblížil redaktor Martin Karlík

Ve Francii nyní přípravek Diane 35, který se používá i v Česku, prý bere na předpis 315 tisíc žen. Farmaceutická firma Bayer se sídlem v německém Leverkusenu je francouzským zákazem překvapena.

"Nám dosud nejsou známy žádné nové nebo vědecké poznatky, které by zpochybňovaly pozitivní hodnocení rizik spojených s užíváním," řekla mluvčí firmy Astrid Kranzová.

Francouzská státní agentura ANSM prý firmu o zákazu přímo neinformovala. Bayer se nyní pokusí s francouzským úřadem navázat dialog.

V Česku se zatím stahovat nebude

Podle předsedy České gynekologické společnosti Vladimíra Dvořáka je toto riziko známé už několik let. Kladné účinky ale převažují nad těmi zápornými. „Na jedné straně může být mírně zvýšené riziko trombóz a embolií, na druhé straně může být výrazné snížení rizika nádorů vaječníků a děložní sliznice,“ uvedl Dvořák.

„Myslím si, že je to rozhodnutí vyvolané spíše tlakem médií než nějakými zásadními, novými lékařskými poznatky,“ komentoval Dvořák krok francouzských úřadů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák vidí za rozhodnutím francouzských úřadů hlavně tlak médií

V Česku se zatím lék stahovat nebude. Státní ústav pro kontrolu léčiv vyčkává na rozhodnutí Evropské lékové agentury, která rizika pilulky přehodnocuje. I v Česku ale lék zřejmě mohl způsobit trombózu několika pacientkám.

„Od roku 2005 Státní ústav pro kontrolu léčiv eviduje 22 podezření na nežádoucí účinky s touto skupinou léčivých přípravků, ale v žádném případě se nejednalo o úmrtí. Byly zde zaznamenány i žilní trombózy, stejně tak tím podezřením bylo například i těhotenství vzniklé v průběhu léčby,“ upřesnila mluvčí ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Přesto už některé léky z pultů českých lékáren zmizet musely. Například v září 2010 dostali lékaři a lékárníci upozornění, aby pokud možno co nejrychleji přestali předepisovat přípravky obsahující rosiglitazon a nasadili jiné přípravky.

Pacienti s diabetem, kteří užívali léky Avandia nebo Avandamet, měli co nejdřív zajít k lékaři a nechat si předepsat jiný kvůli možnému riziku srdečního selhání.

mta, Martin Karlík, ak, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme