Ve Francii začalo 'černé úterý' - velká stávka železničářů, popelářů nebo zaměstnanců aerolinek

Černé úterý - tak první dubnové úterý označují Francouzi kvůli stávce železničářů. Ta ochromí dopravu po celé zemi. Kromě zaměstnanců státního železničního podniku SNCF stávkují také pracovníci aerolinek Air France, zaměstnanci z energetického sektoru a popeláři. Největší dopady ale čekají vlakovou dopravu. V úterý by měla vyjet jen desetina vlaků TGV a pětina lokálních spojů v okolí velkých měst.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysokorychlostní vlaky TGV odstavené na stanici u Paříže | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

Železničáři protestují proti reformám prezidenta Emmanuela Macrona které předpokládají zrušení řady privilegií. Mnoho lidí si kvůli stávce bere v práci volno nebo hodlá pracovat z domova. Dostat se do zaměstnání pro ně totiž bude obtížné. Jiní hodlají jet vozem nebo se domlouvají na spolujízdě přes sociální sítě.

Stávka by měla trvat do zítřka a pokračovat dalšími dvěma dny příští týden. Celá série těchto akcí má trvat tři měsíce.

Podle francouzský médií vynechá každý pátý příměstský železniční spoj, u rychlovlaků TGV a rychlíků půjde o každý osmý vlak. Naopak na mezinárodní linky bude dopad stávky tvrdší: nepojede zhruba 75 procent souprav.

Společnost Air France oznámila, že zajistí provoz 70 procent mezinárodních spojů na dlouhé vzdálenosti a 67 procent do středně vzdálených destinací. Na vnitrostátních linkách by mělo fungovat 85 procent letadel.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme