Francie bojuje se štěnicemi, přemnožily se v pařížských bytech i ve vlacích. Likvidace je drahá

Ve francouzských vlacích a v městské hromadné dopravě v posledních týdnech jezdí stále více nechtěných pasažérů - štěnic. Počet pokousaných cestujících a stížností je už tak vysoký, že ministr dopravy Clément Beaune kvůli tomu na příští týden svolal krizovou schůzku úředníků s přepravci, napsal v pátek deník Le Figaro.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěnice je velice odolný parazit živící se primárně lidskou krví.

Francouzská hromadná doprava bojuje s vysokým výskytem štěnic (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons

Problémy s hmyzem, který se živí zejména lidskou krví, už řeší také pařížská radnice. První náměstek starostky Emmanuel Grégoire vyzval vládu, aby se problémem začala urychleně zabývat. Navrhuje také, aby hrozba zamoření štěnicemi byla zahrnuta do pojištění domácností, píše Le Monde.

V posledních dnech mnoho cestujících ve vlacích francouzských drah SNCF, rychlovlacích TGV i v pařížském metru sdílelo na sociálních snímcích fotografie štěnic na sedačkách vagonů. Jejich příspěvky mají miliony zhlédnutí. SNCF se brání, že jde o jednotlivé případy a že cestující vždy přesunula do jiných vozů.

Odborník na dezinsekce Stéphane Bras deníku Le Figaro potvrdil, že na snímcích jsou štěnice, a dodal, že jejich výskyt ve společnosti je stále častější. „Týká se to všech sektorů, nejen pohostinství a cestovního ruchu. Není důvod, aby byla doprava ušetřena,“ řekl Bras.

Část veřejnosti volá po rychlé a důsledné dezinsekci, zejména ekologové ale upozorňují na velký rozsah výskytu štěnic, který by si vyžádal masivní použití insekticidů. Svou roli v boji se štěnicemi hrají také finance, kvůli jejichž nedostatku hmyz někteří nájemníci bytů ignorují, a tím napomáhají i jeho dalšímu šíření.

Žena měla v mozku hlístici, která napadá krajty. Parazit byl osm centimetrů dlouhý

Číst článek

„Je to (dezinsekce) moc drahé, a tak se lidé rozhodnou to neřešit. Když už je jejich byt napadený, kontaminuje i sousední byty,“ uvedl Grégoire z pařížské radnice.

„Je potřeba vyjasnit, kdo je zodpovědný, zda nájemce, nebo majitel, a zahájit dialog s pojišťovnami, protože opravdu potřebujeme odstranit finanční omezení, kvůli kterým mnoho lidí hmyz nelikviduje a nakonec kontaminuje sousedy,“ dodává Grégoire.

Štěnice domácí, nebo též postelová, měří asi pět milimetrů a živí se zejména lidskou krví. Nejčastěji se ukrývá v matracích nebo lůžkovinách, přemisťuje se v oblečení nebo v taškách.

Hmyz, který se živí přes noc, ve většině západních společností zmizel v 50. letech minulého století. Zhruba před 30 lety se ale začal znovu objevovat. Napomáhá tomu časté cestování i popularita oblečení z druhé ruky, píše Le Monde.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme