V Paříži vraždil Francouz, který ‚nenávidí cizince‘. ‚Těžko říct, kolik takových je,‘ říká zpravodaj Balucha

Před Vánocemi otřásla Francií vražda tří Kurdů. Pravděpodobného pachatele policie rychle po činu zatkla. Kurdové následně uspořádali v Paříži demonstrace, na kterých došlo k potyčkám s policií. „Vypověděl, že cílil na cizince. Dokonce řekl, že zvažoval útok i ve čtvrti Saint-Denis a nakonec nezaútočil. Měl prý nevhodné oblečení, které nebylo slučitelné s útokem,” rozebírá postup útočníka zpravodaj Českého rozhlasu ve Francii Martin Balucha.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelba v centru Paříže

Pravděpodobného pachatele policie rychle po činu zatkla (ilustrační foto) | Foto: Juliette Jabkhiro | Zdroj: Reuters

„Nakonec zaútočil v 10. pařížském obvodu u kurdského centra,“ upozorňuje Balucha v pořadu Interview Plus. Podle zjištěných informací se útočník postupně radikalizoval. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Interview Plus Jana Bumby

„Zaútočil i minulý rok v oblasti Bercy na uprchlický tábor, kde mačetou poranil několik uprchlíků. Před lety do jeho v domu vtrhli cizinci a on se bránil. To vysvětluje jako spouštěcí prvek ve svém chování,“ doplňuje Balucha.

Podezřelý muž byl přitom krátce před útokem vyšetřován a souzen. „Byl propuštěn na svobodu zhruba jedenáct dní před samotným útokem na kurdské kulturní středisko, popisuje Balucha.

Útok spojují s Tureckem

„Kurdové, kteří demonstrovali bezprostředně po útoku, si stěžovali, že francouzská policie není schopná zajistit jejich bezpečí, vysvětluje Balucha prvotní záměr protestů. Podle výpovědí, které získal na místě, vnímají Kurdové útok jako pokračující útisk.

„Jazyk veřejné debaty Francouzů nějak hrubne.“

„Demonstrující kurdská menšina dává útok do paralely k jinému útoku před deseti lety, který spojují s politickými záměry a kdy v Paříži zemřeli tři kurdští aktivisté, rozvádí Balucha.

Podle něj tak na demonstracích zaznívá i hlasitá kritika tureckého prezidenta Erdogana. Žádný politický motiv však zatím potvrzen nebyl.

Podle Baluchy útok o stavu dnešní francouzské společnosti příliš nevypovídá. „Útok v hlavě toho člověka už evidentně nějakou dobu zrál, uvažuje. Míru nenávistných proudů ve Francii a jejich vlivu na útočníka je prý těžké zhodnotit.

Složitá společnost

Současná situace ve francouzské společnosti je však přinejmenším problematická. „Někteří politici upozorňují na banalizaci některých hlasů. Na problém s šířením nenávisti ve Francii poukazují už dlouho, komentuje proměny Balucha. „Vidíme, že ten jazyk hrubne.”

‚Zabíjel jsem, jsem rasista.‘ Střelec od kurdského centra v Paříži se přiznal, v ulicích propukly potyčky

Číst článek

Nenávistné názory se ve Francii dobře šíří i kvůli velkému prostoru v médiích. „Tyto názory se pak dostávají do širší veřejnosti, do mainstreamu, ale těžko říct, jestli je Francouzů s tímto názorem víc, nebo si toho teď jen víc všímáme, přemítá Balucha.

Mezi příznivce extrémních proudů se řadí i vysocí politici. Příkladem je podle Baluchy krajně pravicový komentátor Éric Zemmour, který na svých politických mítincích ostře vystupuje proti přistěhovalcům.

„Někteří politici pak upozorňují na to, že toto může být problém a může to skutečně vést k podobným útokům, uzavírá.

Poslechněte si celý díl Interview Plus výše. Mimo jiné se v něm dozvíte, jak chtějí soužití řešit politici, jak se k útoku postavil prezident Emmanuel Macron nebo jak francouzskou společnost ovlivnila energetická krize. Pořadem provází Jan Bumba.

Jan Bumba, mwal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme