Ve Francii pokračují protesty proti summitu G7. Demonstranti nesli obrácené portréty Macrona

Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu skupiny vyspělých ekonomik G7, který po sobotní neformální večeři v přímořském letovisku Biarritz v neděli oficiálně začal prvním pracovním jednáním. V blízkém městě Bayonne, kde v sobotu policisté zadrželi po střetech desítky demonstrantů, lidé protestovali s portréty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona obrácenými hlavou dolů.

Biarritz (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sobotního protestu v Bayonne několik kilometrů od Biarritzu se zúčastnilo zhruba 400 lidí. Po potyčkách s pořádkovými silami, při kterých byl použit i slzný plyn a vodní dělo, jich policisté 68 zadrželi.

Summit G7 ve čtyřech bodech. Prezidenti a premiéři mluvili o požárech v Amazonii, Íránu, brexitu i clech

Číst článek

Třicet osm lidí skončilo ve vazbě, informovala v neděli místní prefektura. Zadrženým policisté kladli za vinu hlavně házení předmětů, zahalování obličeje či držení věcí, které by mohly sloužit jako zbraně.

V neděli dopoledne městem Bayonne prošel protestní pochod za „klima a sociální spravedlnost“ s několika stovkami účastníků, kteří nesli Macronovy portréty ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii.

Fotografie šéfa Elysejského paláce přitom nesli lidé obrácené hlavou dolů.

Protestu se podle světových agentur zúčastnili lidé z různých organizací a hnutí od ekologických aktivistů, přes bojovníky za práva zaměstnanců, žen, menšin či migrantů.

Lidská zeď

Ne všechny plánované demonstrace se na jihozápadě Francie ale uskuteční. Organizátoři takzvaného protisummitu, kteří již v sobotu uspořádali poklidný protestní pochod na francouzsko-španělské hranici, zrušili nedělní akci, během které se mělo demonstrovat na sedmi místech v okolí Biarritzu.

Podle nich nebylo možné zajistit bezpečnost účastníků protestu. Místo toho chtěli odpůrci vrcholné schůzky vytvořit „lidskou zeď“, která měla symbolizovat „stav obležení“, v němž se Biarritz a okolí podle nich ocitly. Nakonec zrušili v neděli dopoledne i tento protest.

Trump na summitu G7 posnídal s Johnsonem. Slíbil mu ‚velkou‘ pobrexitovou obchodní dohodu

Číst článek

V kongresovém hotelu Bellevue v Biarritzu se mezitím sešli prezidenti a premiéři USA, Francie, Japonska, Kanady, Německa, Británie a Itálie a předseda Evropské rady Donald Tusk na prvním pracovním jednání. Jeho tématem je podle listu Le Figaro strategická agenda, bezpečnost a světové hospodářství.

Podle zdroje agentury AFP se jednalo mimo jiné o Íránu, přičemž státníci pověřili francouzského prezidenta Macrona, aby Teheránu „adresoval zprávu“ s cílem předejít další eskalaci napětí v oblasti Perského zálivu.

Zdroj AFP také uvedl, že se skupina G7 dohodla, že je třeba „posílit dialog a koordinaci“ s Ruskem, které bylo ze skupiny G8 vyloučeno po anexi Krymu v roce 2014. Představitelé sedmi zemí a EU se podle zdroje AFP ale zároveň shodli, že na návrat Ruska do skupiny je „příliš brzy“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme