Francie tvrdě zakročí proti internetovým pirátům
Ve Francii bude platit kontroverzní zákon proti internetovým pirátům. Normu, která trestá nelegální stahování dat odpojením od sítě a vysokou pokutou, definitivně schválil parlament.
Zákon přezdívaný "třikrát a dost" zavádí systém dvou varování. Pokud uživatel nevyslyší varovný email a dopis, čeká ho trest. Oproti původní variantě, kterou zrušila Ústavní rada, může internetové piráty trestat jedině soud. Opozice z řad socialistů už ale ohlásila, že zákon znovu u ústavní rady napadne.
Podle původní verze zákona měl piráty trestat speciální úřad pro nelegální stahování kulturního obsahu na internetu, kterému se stejně jako tomuto zákonu přezdívá Hadopi. Místo toho bude nezákonnou činnost jen monitorovat a dodávat podněty k trestnímu stíhání.
Úřad Hadopi by podle informací ministerstva kultury měl vzniknout v listopadu a začne fungovat počátkem příštího roku. Pirátům bude zasílat nejdříve email, potom klasický dopis a pak už bude následovat trest. První dopisy se budou posílat už v lednu.
Jeden přestupek, dvojí trest
V zákoně zůstala kontroverzní pasáž, podle které musí nuceně odpojení uživatelé dál platit poplatky operátorovi za sjednané internetové služby. Původně se počítalo s odpojením od internetu na dva měsíce až rok bez dalších sankcí, nyní mohou postižení dodatečně zaplatit pokutu až 1 500 eur. To se týká i mobilních telefonů s internetovým připojením.
Potrestán navíc má být předplatitel internetové služby, ačkoli za nelegální stahování může být odpovědný někdo jiný. Týká se to rodin i firem, kde využívá síť více lidí. Většina zákonodárců se shodla, že uživatel internetu je odpovědný za to, co se na jeho přístroji stahuje.
Většina uživatelů internetu je proti
Proti zákonu se při dubnovém průzkumu agentury Ifop vyslovilo 60 procent uživatelů internetu. A 69 procent dotázaných se domnívá, že norma nebude účinná. K častému či občasnému stahování dat se přiznalo 24 procent uživatelů a z nich čtyři pětiny zpochybnily efektivnost zákona. Většina odpůrců je i napříč politickými stranami.
Část francouzské umělecké obce ale nový zákon uvítala. Zároveň ostře kritizuje socialisty, kteří jeho uvedení do praxe kladou stále překážky. Připojil se k nim i ministr kultury Frédéric Mitterand.
"Znám období, která byla velkolepá i ta co nebyla a v těch jsem měl štěstí se stavět za práva autorů. Někteří si možná myslí, že jsem se stal ministrem, abych se bavil nebo pro osobní slávu. Ale já jsem se stal ministrem kultury a telekomunikací, abych posílil podporu tvůrcům a umělcům, kterou jsem bránil celý svůj život," prohlásil Mitterand.
Budou se falšovat identifikační čísla počítačů?
Počítačoví odborníci našli několik slabin, které stále přetrvávají. Poukazují na nedostatky v systému dohledávání pirátů. Ten se totiž opírá o evidenci identifikačních čísel počítačů, která se při připojení k internetu objevují. Existují přitom způsoby, jak tato čísla měnit a případně je ukrást nic netušícímu uživateli, který s nelegální činností nemá nic společného.
Zákon podle některých názorů zároveň povede k rozvoji šifrovacích prostředků, které zajistí dostatečnou anonymitu počítače.
Francie je první zemí na světě, která takovouto formu trestu pro internetové piráty uzákonila a podobnou politiku se snaží zavést i v rámci Evropské unie. Na HADOPI tak mnozí zastánci tvrdšího postupu v Evropě pohlíží i jako na ideální případovou studii. Pokud s novým návrhem nebude mít problém francouzský ústavní soud, legislativa HADOPI II. by mohla oslovit i zatím váhající europoslance.