Francie uctila památku tří policistů, v Izraeli pohřbili židovské oběti teroristů

Francie při pietní ceremonii uctila památku tří policistů zabitých při nedávných atentátech. Tryzny se zúčastnil prezident François Hollande, premiér Manuel Valls a řada politiků a diplomatů. Prezident policistům udělil Řád čestné legie in memoriam. V Jeruzalémě ve stejnou chvíli začal pohřeb čtyř židovských obětí útoku na košer obchod v Paříži.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident François Hollande vzdává poctu zabitým policistům

Prezident François Hollande vzdává poctu zabitým policistům | Zdroj: Reuters

Francouzská policie připravila rozloučení se třemi svými zabitými příslušníky na nádvoří policejní prefektury. Během tryzny zazněla francouzská hymna a rakve s těly zabitých policistů a policistky byly zahaleny francouzskými vlajkami.

Přišli kolegové Ahmeda Merabeta, policisty, který byl minulou středu na obchůzce nedaleko napadené redakce Charlie Hebdo a atentátníci, bratři Kouchaiové, ho zastřelili, když byli na útěku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Francie se loučí se zabitými policisty a Izrael s oběťmi útoku na pařížský košer obchod. Více od Pavla Nováka ze zahraniční redakce

Se svým zabitým kamarádem Franckem Brinsolarem se přišli rozloučit členové policejní ochranné služby. Brinsolaro byl osobním ochráncem šéfredaktora Charlie Hebdo Stéphana Charbonniera.

Na nádvoří policejní prefektury byla i rakev členky městské policie Clarissy Jeanové-Philippeové, kterou minulý čtvrtek zastřelil atentátník Amedy Coulibaly na pařížském předměstí Montrouge. O den později zabil i čtyři rukojmí v židovském obchodě na křižovatce Port de Vincennes.

Mohamed je Charlie, titulní strana týdeníku opět provokuje

Číst článek

Smuteční projev přednesl prezident François Hollande, který vyzdvihl práci policistů. Francouzům pak vzkázal, aby chránili principy svobody.

„Jsme republika, která vždy bojovala za svobodu. Abychom ji ubránili a žili v bezpečí, musíme být neoblomní vůči jakýmkoliv antisemitským, protimuslimským a jiným podobným činům. Netolerujme žádné omluvy pro terorismus, ale zachovejme klid a pospolitost. V jednotě je síla, jak už jsme předvedli,“ prohlásil Hollande.

Francouzští policisté vzdávají hold zabitým kolegům | Foto: ČTK/AP

Stovky lidí se účastnily pohřbu čtyř židovských obětí pátečního útoku, který se konal v Jeruzalémě. Ke smutečnímu obřadu na hlavním jeruzalémském hřbitově se sešli příbuzní obětí, čelní politici a duchovní představitelé Izraele.

Jak přiblížil v rozhovoru pro Radiožurnál zpravodaj České televize v Izraeli Jakub Szántó. Asi hodinový obřad byl i přes smutnou atmosféru krásný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pohřeb obětí pařížských útoků v Jeruzalémě přiblížil v rozhovoru pro Radiožurnál zpravodaj ČT Jakub Szántó

„Bylo byť mrazivé, ale opravdu pěkné počasí, takže ty modlitby a ty jednotlivé úkony, které dodržovaly tradiční židovský pohřební ritus včetně těch projevů, byly velmi dojímavé,“ uvedl Szántó.

Rodiny zabitých mají úzké vazby na Izrael, a proto si přály, aby jejich blízcí spočinuli tam a ne ve Francii.

Těla zabitých byla na pódiu zahalená v pohřebních látkách. Před začátkem rozloučení si muži nechávali od rabína natrhávat košile na znamení smutku. K příbuzným obětí promluvil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Ten už při své nedělní návštěvě Paříže vyzval francouzské Židy, aby se přestěhovali do Izraele. Podle Jakuba Szántó za to mezi obyvateli země sklidil jistou kritiku, ta se však týkala spíše toho, že o tom mluvil krátce po útocích než toho, že by Izraelci nechtěli imigranty přijímat.

„Izrael neustále přijímá každý rok tisíce nebo desetitisíce nových přistěhovalců, takže tato věc je tady neustále živá a je součástí toho běžného diskurzu,“ poznamenal Szántó.

Tři atentátníci minulý týden připravili v Paříži o život celkem 17 lidí. Policie je při zásazích zlikvidovala. Francie posílila po útocích bezpečnostní opatření, po případných komplicích útočníků policisté dál pátrají.

Pohřbu židovských obětí útoku na košer obchod se v Jeruzalémě zúčastnily stovky lidí | Foto: ČTK/AP

Pavel Novák, mta, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme