Disidenta Liou Siao-poa uctili namalovanou židlí za mřížemi, teď se o umělce zadržené v Číně bojí

Novináři z francouzské agentury AFP se obávají o dva francouzské umělce zadržené před týdnem v Číně. Podle BBC už o nich nejsou žádné zprávy a není jasné, kde se zdržují.

Paříž / Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třída s obchody v jednom z největších čínských měst Šen-čenu. | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru, na kterého svět zapomněl

Číst článek

Výtvarníci, manželé Marine Brossardová a Chu Ťia-min, minulý týden vytvořili na výstavě v Šen-čenu malbu k uctění památky zesnulého disidenta Liou Siao-poa. Na zeď namalovali prázdnou modrou židli před zamřížovaným oknem. Policie ale obraz zakryla a oba výtvarníky odvedla.

Liou Siao-po patřil mezi nejznámější čínské bojovníky za lidská práva. S dalšími intelektuály například sepsal Chartu 08, která se inspirovala československou Chartou 77. V roce 2010 dostal za své postoje Nobelovu cenu míru.

Slavnostního předávání se ale nemohl zúčastnit, protože si v té době odpykával ve vězení jedenáctiletý trest. Čínský spisovatel bojoval s rakovinou jater, úřady ho ale nepustily na léčení do zahraničí. Letos v červenci nemoci podlehl.

Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme