Francie umožnila sňatky gayů a leseb, zemi čekají další protesty

Francouzský parlament definitivně schválil zákon povolující sňatky osob stejného pohlaví. Pravice hodlá normu napadnout u Ústavní rady, odpůrci zákona plánují na dnešní večer protestní demonstraci. Homosexuálové by se na základě nového zákona mohli poprvé brát v polovině června.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasování o sňatcích gayů a leseb probíhalo v bouřlivé atmosféře | Zdroj: Reuters

Nepřátelé demokracie nemají místo v prostorách národního shromáždění, volal jeho předseda Claude Bartolone poté, co za pískotu opozičních poslanců prošel kontroverzní zákon poměrem hlasů 331 ku 225.

Pro hlasovali téměř všichni poslanci levice, proti byli podle očekávání pravicoví poslanci. Protože jsou ale v menšině, nedokázali přijetí zákona zabránit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z Paříže se přihlásil zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd

Zákon nejen povoluje sňatky homosexuálním párům, ale také jim umožňuje adoptovat děti. Francouzskou společnost zákon rozděluje. Proti je asi padesát procent populace.

Odpůrci zákona varují, že pokud se dostanou do vlády, zákon zase zruší. K tomu by ovšem pravice musela mít v parlamentu výraznou většinu. 60 poslanců pravice se ovšem už teď chystá napadnout legitimitu zákona u ústavní rady, ta by měla rozhodnout do 24. května. Analytici ale tomuto kroku nedávají naději na úspěch.

Protesty v ulicích

Odpůrci zákona už dnes vpodvečer protestují v ulicích Paříže a dalších francouzských měst. Plánují i další velké demonstrace, ta první se má uskutečnit 5. května. V Paříži se dnes očekává i manifestace těch, kteří manželství gayů a lesb podporují.

Země, které umožňují sňatek osob stejného pohlaví:
Argentina, Belgie, Dánsko, Francie, Island, Jihoafrický republika, Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Uruguay. V České republice mohou homosexuální páry uzavírat pouze registrované partnerství.

„Proti zákonu se postavila federace nejrůznějších proudů veřejného mínění spíše pravicově orientovaných, spíše tradicionalisticky, katolicky,“ říká francouzský spolupracovník Českého rozhlasu Martin Hybler. Do protestů se kromě toho podle něj zapojili muslimové a židovská obec.

Hybler upozorňuje, že protesty proti legislativě vyjadřují zároveň určitou nespokojenost s vládou Françoise Hollanda. Zákon o sňatcích homosexuálů tak může podle něj sloužit jako způsob, jak zmírnit napětí ve společnosti.

Francie je čtrnáctou zemí na světě a devátou v Evropě, která sňatky gayů a leseb legalizovala. Prosazení zákona, který je považován za nejvýznamnější sociální reformu ve Francii od zrušení trestu smrti v roce 1981, patřilo mezi sliby socialistického prezidenta Françoise Hollanda před jeho loňským zvolením.


Igor Maňour, Jan Šmíd, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme