Ve Francii zatkli další dva lidi kvůli útoku v Nice, muži měli být v kontaktu s podezřelým Tunisanem

Ve Francii zatkli kvůli čtvrtečnímu útoku v Nice další dva lidi, takže i s podezřelým útočníkem je jich nyní ve vazbě šest. Pokračuje také vyšetřování sobotní střelby na pravoslavného kněze v Lyonu, kde byl podle médií zatčen jeden člověk.

Nice (Francie) (Aktualizováno: 15:56 1. 11. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté v Nice.

Policisté v Nice. Ilustrační foto | Foto: Eric Gaillard/Pool | Zdroj: Reuters

Do jednoho kostela v Nice, kde v tamní bazilice Nanebevzetí Pany Marie pachatel ve čtvrtek nožem zabil tři lidi, v neděli přišlo na mši ke dni Památky zesnulých mnoho věřících.

„Přiznávám, že jsem měla strach sem jít, je ale potřeba ukázat, že strach nemáme, že jsme tady,“ řekla devětačtyřicetiletá věřící Claudia, kterou prý ujistilo množství policistů střežících kostel.

V bazilice se mše bude konat v neděli v 18.00 hodin a přijít na ni má starosta Christian Estrosi.

Muž podezíraný ze čtvrtečního útoku v Nice měl podle úřadů útočit už v roce 2016 v Tunisku

Číst článek

Z útoku v Nice je podezřelý jednadvacetiletý Tunisan, jehož policisté při zásahu zranili a který je teď v nemocnici. Byl vzat do vazby stejně jako pět dalších lidí zatýkaných postupně. Dva poslední byli zadrženi v Grassu na jihovýchodě Francie, jde o muže ve věku 65 a 25 let. U všech zadržených se zjišťuje jejich možné napojení na útočníka.

Tunisan připlul 20. září s dalšími uprchlíky do Itálie, do Francie odjel krátce před útokem. Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, takže vazba může trvat čtyři dny.

Francouzská média s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvádějí, že byl Tunisan viděn den před útokem u baziliky v doprovodu dvou lidí, kteří jsou mezi zadrženými. Noc strávil v domě poblíž baziliky.

Úmysl zabíjet

Ministr vnitra Gérald Darmanin v rozhovoru s listem Voix du Nord řekl, že útočník do Francie přijel jednoznačně s úmyslem zabíjet. „Byl na území jenom několik hodin, přijel zjevně zabíjet. Jak jinak vysvětlit, že se hned po příjezdu vyzbrojil několika noži?“ řekl ministr. „Je samozřejmě na protiteroristickém prokurátorovi, aby určil, jak byl vražedný čin naplánován. Ale (útočník) zjevně nepřijel, aby zde získal (imigrační) doklady,“ dodal.

Zopakoval, že vládě předloží návrh na zrušení Kolektivu proti islamofobii ve Francii (CCIF), což je jedna z muslimských organizací, o jejichž zrušení se ve Francii uvažuje kvůli jejich radikálnímu zaměření. Organizace BarakaCity, která údajně propagovala radikální islám, už zrušena byla a prezident Emmanuel Macron to označil za důležitou etapou v boji proti terorismu.

Francie zvýší počet vojáků v ulicích na 7000. Posílí tak ochranu památek, škol a svatostánku po útoku v Nice

Číst článek

Darmanin v rozhovoru také řekl, že Francie posílí kontrolu na hranici a že dalších několik set policistů bylo už vysláno na hranici s Itálií. „Na rozdíl od krajní pravice ale nechci považovat všechny cizince za teroristy. Nemůžeme zjednodušovat,“ řekl.

Agentura AFP informovala, že někteří muslimové dávají s jednáním útočníků najevo nesouhlas. V Toulouse se nedělní mše za zesnulé zúčastnilo několik imámů a jejích příbuzných. „Ti lidé, kteří nemají rozum ani duši, chtějí prosadit nový výklad koránu. Rozhodně je odsuzujeme,“ řekl imám z toulouské mešity, který stál při mši vedle faráře.

Hlídky u kostelů

Francie po útoku znásobila hlídky u kostelů. Při nedělních mších zněla často upomínka na tři oběti z Nice. Francie kvůli epidemii způsobené šířením koronaviru zavedla přísnou uzávěru mnoha institucí. Po dobu Památky zesnulých ale ponechala kostely otevřené, po pondělních obřadech se na měsíc zavřou.

V Lyonu byl v sobotu postřelen protestantský kněz původem z Řecka, který má vážná zranění. Zadrženého vyslýchá policie a snaží se zjistit, zda to byl útočník, anebo zda má o pachateli informace. Knězův stav zůstává kritický. Motiv tohoto činu zůstává nejasný, kauza se nevyšetřuje jako teroristický čin, ale jako pokus o vraždu.

Podle francouzských médií měl postřelený kněz dlouhodobý právní spor s bývalým mnichem usvědčeným z pomluvy. Vedení řecké ortodoxní církve zraněného identifikovalo jako otce Nikolaose Kakavelakise. Je z Řecka a měl se tam brzy vrátit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme