Policisté ve Štrasburku zabili hlavního podezřelého z úterního útoku na vánoční trhy

Francouzské bezpečnostní složky ve čtvrtek při zásahu ve štrasburské čtvrti Neudorf zabily Chérifa Chekatta, který podle policie v úterý večer střílel na místních vánočních trzích. S odvoláním na policejní zdroje o tom informují francouzská média i agentura Reuters. Po muži pátraly 48 hodin stovky příslušníků ozbrojených sil. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner potvrdil smrt hlavního podezřelého.

Aktualizováno Štrasburk (Aktualizováno: 23:30 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner popsal situaci, při které došlo k zabití hlavního podezřelého. Tři policisté narazili na ulici na muže, o kterém se domnívali, že může být hlavním podezřelým, uvedl ministr. Když se k němu přiblížili, aby ho zatkli, Chérif Chekatt po nich začal střílet. Oni palbu opětovali a Chekatta zabili. Propagandistická agentura tzv. Islámského státu uvedla, že hlavní podezřelý byl jedním z „vojáků“ této teroristické sítě.

Podle webu FranceInfo se 29letý podezřelý před dopadením ukrýval ve skladišti ve čtvrti Meinau. Alsaský deník Les Dernières Nouvelles d'Alsace napsal, že večer při konfrontaci s policisty začal střílet jako první, načež jej členové specializované zásahové jednotky zneškodnili. Kromě střelné zbraně u sebe měl i nůž.

Úterní střelbu na vánočních trzích v centru Štrasburku nepřežili čtyři lidé, přičemž jeden z nich se nachází ve stavu mozkové smrti. Francouzské úřady vzhledem k cíli útoku a profilu údajného útočníka hodnotily incident jako teroristický. Chekatt kvůli riziku náboženské radikalizace figuroval delší dobu na seznamu osob představujících hrozbu pro národní bezpečnost, do pátrání po něm byly od úterka zapojeny stovky příslušníků bezpečnostních složek jak ve Francii, tak v Německu.

‚Návrat k normálnímu životu‘

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner těsně před dopadením údajného střelce na tiskové konferenci řekl, že vánoční trhy ve Štrasburku budou po dvoudenní uzavírce v pátek opět otevřeny. Budou zde však platit přísnější bezpečnostní opatření. Počet míst, kterými bude možno vstoupit do ochranného obvodu kolem trhů, bude snížen z 19 na 15.

Starosta Štrasburku Roland Ries v reakci na zabití Chekatta vyjádřil „velkou úlevu“ a vyzval obyvatele, aby se vrátili k normálnímu životu.

Castaner také informoval, že tři lidé, kteří se po úterní střelbě zotavovali ze zranění, ve čtvrtek byli propuštěni z nemocniční péče. Další tři ale podle něj zůstávají „mezi životem a smrtí“.

Úterní střelbu na vánočních trzích v centru Štrasburku nepřežili čtyři lidé, přičemž jeden z nich se nachází ve stavu mozkové smrti.

Útočník ze Štrasburku křičel podle svědků Alláhu akbar, uvedl francouzský prokurátor

Číst článek

Téměř třicet trestných činů

Krátce před čtvrteční třetí hodinou odpoledne informovala média o významné policejní operaci ve štrasburské čtvrti Neudorf. Právě tam se střelec po útoku na vánoční trhy policistům ztratil. Nebylo ihned jasné, zda vyšetřovatelé podezřelého lokalizovali, nebo zda jde pouze o další ze zásahů v rámci vyšetřování.

Podle svědků Chérif Chekatt při útoku vykřikoval „Alláhu akbar“ (arabsky Bůh je veliký). Pařížský prokurátor Rémy Heitz uvedl, že si vánoční trh jako terč útoku mohl vybrat jako náboženský symbol.

„Jeho trestní záznam obsahuje 27 činů spáchaných ve Francii, Německu a Švýcarsku,“ řekl ve středu Heitz a dodal, že se údajný útočník měl radikalizovat ve vězení.

„Vzhledem k cíli útoku, počínání útočníka, jeho profilu a svědectví těch, kteří jej slyšeli křičet 'Alláhu akbar' (arabsky Bůh je veliký), byla do akce povolána protiteroristická policie,“ dodal prokurátor.

Co je známo?

  • Útok se odehrál v centru Štrasburku v úterý kolem osmé hodiny večerní. Nepřežili čtyři lidé, přičemž jeden z nich se nachází ve stavu mozkové smrti. Tři lidé bojují o život.
  • Hlavním podezřelým je 29letý rodilý Štrasburčan. Měl mnoho záznamů v trestním rejstříku. Bezpečnostní složky muže vedly ve svazku Fiché S, tedy jako osobu představující bezpečnostní riziko s kontakty na radikální skupiny.
  • Pátrání po útočníkovi bylo velmi intenzivní. V terénu byly speciální zásahové jednotky i elitní protiteroristická jednotka z Dijonu. Policie nasadila vrtulníky. Účastnily se ho stovky příslušníků bezpečnostních sil.
  • Původní zprávy hovořily o tom, že by útočník mohl být mimo Francii. Informoval o tom ve středu náměstek ministra vnitra Laurent Nuñez. Podle všeho se ovšem hlavní podezřelý ukrýval nadále ve Štrasburku.
  • O významné policejní operaci ve čtvrti Neudorf informovala média už krátce před čtvrteční třetí hodinou odpoledne. Právě tam se střelec po útoku na vánoční trhy policistům ztratil.
  • Střelec měl být po dvou přestřelkách zraněn. „Pachatel utekl z místa činu taxíkem, který ale záhy opustil a utíkal pěšky,“ řekl zpravodaj Radiožurnálu Pavel Novák. „Podle svědectví řidiče taxíku byl zraněný.“
  • Situace v městě se pomalu normalizuje. Začala jezdit hromadná doprava. Ačkoli se vánoční trhy otevřou až v pátek, obchody a restaurace v okolí místa střelby už ve středu normálně otevřely, neboť si v předvánočním čase nemohou dovolit přijít o tržby.
  • České ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že podle jeho informací jsou všichni Češi i všechny Češky ve Štrasburku v pořádku. „Na místě incidentu se nacházel jeden český občan, který byl v bezprostřední blízkosti místa, kde se střílelo,“ uvedl mluvčí Robert Řehák s tím, že nebyl zraněn a je mimo nebezpečí.

ČTK, och Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme