Francie v reakci na útoky v Nantes, Dijonu a Tours posílí policejní hlídky na trzích

Na bezpečnost na vánočních trzích ve Francii dohlíží nově posílené policejní hlídky. Informovalo o tom francouzské ministerstvo obchodu. Stát se tak snaží uklidnit návštěvníky trhů po včerejším incidentu z Nantes, kde muž najel autem do davu lidí a deset jich zranil, i po předchozích útocích v Dijonu a v Tours.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francie, Nantes. Francouzští policisté u dodávky, s níž muž najel do lidí na vánočním trhu | Foto: Reuters

Vláda se dnes sešla, aby jednala o opatřeních, kterými by mohla posílit bezpečnost, a i jinak se snaží dávat najevo, že situaci řeší. Zároveň však premiér Manuel Valls varoval před panikou. Útoky spolu prý nesouvisí, navíc jen u jednoho to vypadá, že by mohlo jít o teroristický čin.

V případě útoku v Nantes se původně objevily informace, že muž vykřikoval „Allahu akbar“, tedy Bůh je veliký, a že by tedy mohlo jít o čin radikálního islamisty.

Ani zprávy o výkřicích ani o tom, že by byl útočník terorista, se však nepotvrdily. Zdá se, že sedmatřicetiletý muž měl psychické problémy.

I v případě útoku, k němuž došlo v neděli večer v Dijonu, se spekulovalo o činu islamistického radikála – muž tam také úmyslně najížděl na chodce a zranil při tom třináct lidí – i tady se však zatím událost jeví jako čin pomatence.

Alláha se údajně dovolával i útočník, který v sobotu na předměstí města Tours přišel na policejní stanici, kde nožem napadl a zranil tři policisty. Policisté muže zastřelili. V tomto případě naopak existuje silné podezření, že muž sympatizantem radikálního islamismu byl.

Jan Šmíd, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme