Francouzský velvyslanec Dutertre opouští Prahu. Stane se poradcem pro Evropu prezidenta Macrona

Alexis Dutertre po více než třech letech odchází z postu velvyslance Francie v České republice. Rezidenci v Praze opustí začátkem ledna. Diplomat už má nové angažmá, bude jmenován poradcem prezidenta Emmanuela Macrona pro Evropu. Jako první tuto informaci zveřejnil server Contexte, informaci Českému rozhlasu potvrdilo francouzské velvyslanectví.

Praha / Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre

Francouzský velvyslanec v ČR Alexis Dutertre | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Je mi velmi líto, že opouštím Prahu, a to po více než třech vzrušujících letech plných významných momentů, mezi které patří francouzské a české předsednictví Radě EU, podpora Ukrajiny či Evropské jaderné aliance,“ povzdechl si končící velvyslanec.

Zatím není jasné, kdo Dutertreho nahradí, jméno nástupce ambasáda zatím neuvedla.

Na novém působišti se bude diplomat zaměřovat na Evropu. Stane se poradcem prezidenta Macrona. „Mou velkou motivací je ale evropská agenda a to, že s sebou do Paříže mohu přinést ‚čechofilskou citlivost‘,“ uvedl pro Český rozhlas.

Jako první na přesun upozornil francouzský server Contexte, podle kterého Dutertre pracuje na přípravě Evropské rady, která se uskuteční příští týden v Bruselu. Jeho žhavým tématem má být právě Ukrajina.

Unijní lídři by na summitu měli rozhodovat o zahájení přístupových rozhovorů Ukrajiny a Moldavska, proti tomu se ale staví maďarský premiér Viktor Orbán. Změnit jeho názor se pokusí Macron, se kterým se Orbán setká ve čtvrtek v Paříži.

Dutertre v Praze působil od října 2020. Jeho hlavním úkolem byla příprava francouzského předsednictví Evropské unie, které Francouzi měli v první polovině roku 2022, Češi na ně navazovali. Diplomat má s Unií velké zkušenosti – v letech 2012 až 2017 byl zástupcem francouzského velvyslance při EU, i předtím pracoval na francouzské ambasádě v Bruselu. Vystudoval elitní francouzskou vysokou školu École nationale d'administration.

Martin Balucha, Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme