Ve Francii se bouří vězeňští dozorci: kvůli bezpečnosti a platům spustili 'totální blokádu' věznic

Vězeňští dozorci ve Francii vstoupili do celonárodní stávky po sérii útoků odsouzenců ve vězeňských zařízeních po celé zemi. Podle serveru BBC v pondělí odbory ohlásily "totální blokádu" věznic, zatímco do druhého týdne vstupuje jejich spor s vládou ohledně bezpečnostních opatření a růstu mezd. Francouzská ministryně spravedlnosti Nicole Belloubetová řekla, že se s odborovými předáky setká a pokusí se krizi ukončit.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Minulý týden odbory vládní návrhy na ukončení stávek odmítly. Do protestu, který podporují odborové centrály CGT, Force Ouvrière (FO) a Ufap-Unsa, se v pondělí zapojili dozorci z věznic po celé Francii, včetně věznic se zvýšenou ostrahou Fleury-Mérogis a Fresnes u Paříže.

Ústavní rada Francie podpořila domácí vězení kvůli terorismu

Číst článek

V pondělí ráno "je ve Francii blokováno 115 zařízení" z celkových 188, řekl agentuře AFP tajemník FP Emmanuel Baudin. V největší evropské věznici Fleury-Mérogis se hned ráno sešlo na 150 dozorců a barikádami vytvořenými z pneumatik a palet zablokovali vstup do věznice, uvedla AFP.

Francouzské ministerstvo spravedlnosti vyzvalo zástupce odborů k "okamžitému obnovení dialogu" a dodalo, že je odpovědností všech stran zajistit fungování věznic. Stávka podle BBC následuje po zranění několika dozorců při potyčkách s vězni v několika zařízeních.

Strach dozorců

Například minulý týden byli napadeni tři strážníci při útoku ve věznici Fresnes jižně od Paříže. V neděli museli dva strážníci na ošetření do nemocnice po útoku v nápravném zařízení pro mladistvé ve věznici Longuenesse poblíž Calais. "Toto je další útok na personál, už to dál nemůžeme snášet," řekl Yannick Lefebvre, mluvčí odborů Ufap-Unsa, a dodal, že to je na denním pořádku.

Odbory kromě toho podnikají další akce po odmítnutí návrhu dohody předpokládající vytvoření 1100 pozic dozorců během následujících čtyř let. V současnosti vězeňská služba zaměstnává 28 000 dozorců ve 188 zařízeních, v nichž si tresty odpykává přibližně 78 000 odsouzených, informovala AFP.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme