‚Je to úplná pohroma.‘ Francouzské věznice mají problém s drony, které doručují drogy i zbraně

Většinou pod rouškou tmy, jen s tichým bzučením, přistávají ve francouzských věznicích nikým nezpozorované stroje. Malé drony řízené zvenčí vozí zločincům drogy, zbraně či mobilní telefony, které se k nim legální cestou nedostanou. Ostraha věznic je zoufalá a zvládne odhalit jen malou část z nich, píše list Le Monde. Věznice proto plánují nasazovat rušičky signálu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron (ilustrační foto)

Francouzské věznice jsou zatím proti dronům bezradné (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Francouzské policii se koncem září podařilo zadržet čtyři muže, z toho tři bratry, kteří organizovali síť rozvážející věci do věznic v západní části země. Do čtyř káznic se jim podařilo dostat půldruhého kilogramu drog a spoustu mobilních telefonů, popisuje Le Monde.

Tento policejní úspěch je ale podle úřadů spíš výjimečný. Letos již registrovaly věznice po celé zemi na 600 přeletů či pokusů o ně. Za celý loňský rok to přitom byly necelé tři desítky.

Farmáři na Litoměřicku testují, jak jim mohou při práci pomáhat drony

Číst článek

„Je to úplná pohroma, katastrofa. Zadržet se podaří sotva deset procent zásilek doručovaných drony. Šance na jejich odhalení je téměř nulová,“ řekl listu Le Monde odpovědný úředník z věznice v Bordeaux Ronan Roudaut.

Mezi zásilky oblíbené vězni patří vedle mobilních telefonů či střelných zbraní drogy: kokain a především hašiš. Podle jeho anglického slangového pojmenování ostatně již získala doručovací služba svou přezdívku „Uber shit“. Obvyklá hmotnost zásilek je mírně přes půl kilogramu.

Placení z mobilu

Drony se ve věznicích většinou objevují v noci, aby měly větší šanci skrýt se před kamerami.

„Na videozáznamu jsme viděli, jak dron přilétá na úroveň okna vězeňské cely, poškozenou mříží se ven vysune ruka a zamává kusem látky. A zásilka je doručena,“ popsala obvyklý způsob provedení akce dozorkyně z věznice v Nimes Mathilde Carillová.

Dronové záběry umožňují nahlížet na žraloky z nové perspektivy, využívají je vědci i ochranáři

Číst článek

Zločinci jsou podle policie schopni celou akci řídit ze své cely pomocí mobilního telefonu. Jednoduše si objednají drogu, kurýr ovládající dron ji může i během několika minut doručit. Platba většinou probíhá také přes telefon. Příjemci zásilek pak přeprodávají drogy dalším vězňům, většinou za tří až čtyřnásobné ceny, než se platí na svobodě.

Lidé řídící drony někdy pocházejí z gangů, k nimž patří i objednavatel. Čím dál častěji jsou to ale specializované skupiny, které nabízejí služby vězňům na zakázku. A jejich podnikání jim nese slušné zisky: při ojedinělých úspěšných zátazích u nich policie objevila luxusní vozy, šperky či tisíce eur.

Francouzské úřady analyzovaly situaci a chystají protiofenzivu. Přinejmenším část věznic chtějí vybavit rušičkami signálu dronů. Do konce roku by zařízení v hodnotě čtvrt milionu eur (přes šest milionů korun) mělo dostat 50 věznic, v příštím roce další. „Tato technologie se teprve vyvíjí, ale už dnes dosahuje úspěšnost rušení signálu okolo 90 procent,“ vypočítal šéf správy věznic Laurent Ridel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme