Poslanci ve Francii navrhli vyslovení nedůvěry vládě, chtějí zvrátit přijetí důchodové reformy

Centristický klub Liot předložil návrh na vyslovení nedůvěry francouzské vládě premiérky Élisabeth Borneové kvůli důchodové reformě. Pod návrhem jsou podepsaní i členové levicových klubů. Obdobný návrh podala i krajně pravicová strana Národní sdružení. Vyslovení nedůvěry je způsob, jak zvrátit přijetí změn důchodového systému v dolní komoře poté, co vláda ve čtvrtek použila článek ústavy, který umožňuje schválení zákona i bez hlasování poslanců.

Paříž (Aktualizováno: 19:51 17. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně francouzské vlády Elisabeth Borneová při hlasování o nedůvěře vlády

Élisabeth Borneová, která vede vládu čelící vyslovení nedůvěry | Zdroj: Reuters

Návrh nepodepsal žádný poslanec z řad pravicových Republikánů, na nichž úspěch návrhu o vyslovení nedůvěry závisí. Národní shromáždění, začne jednat o případném vyslovení nedůvěry vládě v pondělí odpoledne.

Senát ve Francii schválil změny v důchodové reformě. O osudu nepopulárního zákona rozhodne Macron

Číst článek

Pod návrhem centristického klubu Liot jsou podepsaní i poslanci z levicového bloku NUPES (Nová lidová, socialistická a ekologická unie). Vyjádřit nedůvěru vládě chtějí také poslanci z krajně pravicového Národního sdružení, kterým v Národním shromáždění předsedá Marine Le Penová a kteří podali vlastní návrh. „Budeme hlasovat pro všechny předložené návrhy, řekla poslankyně z klubu RN Laure Lavaletteová.

Aby byla nedůvěra kabinetu vyslovena, musí pro to hlasovat většina všech poslanců. Kluby, jejichž členové se vyslovili proti důchodové reformě, tak potřebují podporu pravicových Republikánů, kteří nejsou v postoji vůči změnám prosazovaným prezidentem Emmanuelem Macronem jednotní. 

Usnesení předložené klubem Liot nepodpořil žádný poslanec za Republikány. „Doufám, že mnozí z nich pro něj budou hlasovat,“ uvedl nicméně šéf centristického klubu Bertrand Pancher.

Podle propočtu deníku Le Monde opozice potřebuje, aby pro návrh byla alespoň polovina z 61 poslanců republikánské strany. Předseda této pravicové strany Éric Ciotti ve čtvrtek prohlásil, že jeho poslanci žádnou žádost o odvolání vlády nepodpoří. Později však několik členů pravicového klubu ohlásilo, že pro vyslovení nedůvěry vládě hlasovat budou.

Kritika a protesty

Dolní komora francouzského parlamentu začne o vyslovení nedůvěry vládě jednat v pondělí od 16.00, řekly parlamentní zdroje agentuře AFP. Zařazení debaty a hlasování na program jednání sněmovny musí ještě oficiálně potvrdit předsednictvo, které se sejde v pondělí krátce před zahájením schůze. 

Paříž zaplavují odpadky, noci patří potkanům. Popeláři a spalovny stávkují proti důchodové reformě

Číst článek

Skutečnost, že vláda, která si nebyla jistá, že důchodový zákon podpoří dostatečný počet poslanců, využila článek 49 ústavy o nouzovém přijetí normy, vyvolal hlasitou kritiku z řad opozice i protesty v ulicích.

Proti důchodovým změnám se od ledna pořádají demonstrace s účastí stovek tisíc lidí. Odbory vyzvaly k dalším demonstracím a stávkám o víkendu a ve čtvrtek 23. března.

Revize důchodového systému má mimo jiné zvýšit věk odchodu do důchodu ve Francii o dva roky na 64 let, což je podle vlády nezbytné, aby systém nezkrachoval. Zvýší se i počet odpracovaných let nutných pro získání plné výše penze.

Díky reformě ale budou moci dříve odejít do důchodu lidé, kteří začali pracovat velmi mladí nebo vykonávali vysoce náročné povolání, například v hlučném prostředí či v noci. Nově se má také započítávat mateřská či otcovská dovolená a například zvýšit minimální starobní důchod na téměř 1200 eur (28 750 korun).

Návrh nepodepsal žádný poslanec z řad pravicových Republikánů, na nichž úspěch návrhu o vyslovení nedůvěry závisí. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme