Francie volá po vojenské intervenci v Mali

Francie chce poslat vojáky na Mali. Prezident Francois Hollande potvrdil, že jeho země předloží v Radě bezpečnosti rezoluci s návrhem vojenského zákroku v této africké zemi. Útok proti radikálním islamistům by měly vést africké státy s podporou mezinárodního společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francois Hollande | Zdroj: ČTK

Africké země by měly vyhnat ze severní Mali radikální islamisty vojenskou intervencí, kterou by podpořilo mezinárodní společenství a schválila Rada bezpečnosti. Prohlásil to francouzský prezident Francois Hollande, který poprvé ve své funkci zamířil do Afriky. O vyslání mezinárodních sil do Mali požádala tamní vláda už před měsícem.

Francie je znepokojena rostoucím vlivem radikálních islamistů na severu Mali a jejich napojením na teroristické skupiny včetně Al-Káidy. Podle slov prezidenta Hollanda nastal čas pro vyslání mezinárodních jednotek.

„Co bych chtěl udělat, ne jménem Francie, ale jménem míru a lidských práv, je prosadit v příštích dnech rezoluci Rady bezpečnosti, která by stanovila principy vyslání vojenských sil, pokud o to africké země požádají,“ prohlásil Hollande.

Současně ale zdůraznil, že Francie vyjádří intervenci podporu pouze materiálně, nikoli vysláním svých vojáků.

Jan Šmíd, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme