Francie volí prezidenta

Francouzi mají znovu po sedmi letech možnost volit svého budoucího prezidenta. Je téměř jisté, že v dnešním prvním kole se o konečném vítězi nerozhodne. Žádný ze 16 kandidátů totiž nemá reálnou šanci získat více jak polovinu hlasů. Po nepříliš vzrušující volební kampani je dnes hlavní starostí, kolik voličů se dostaví k volebním urnám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

francouzské volby | Foto: ČTK/AP

Většina včerejších francouzských deníků apelovala na francouzské občany, aby volby neignorovali. List Le Figaro kupříkladu vyzývá občany, aby se nevzdávali svého práva a neponechávali politikům volné pole působnosti. Vzheldem k tomu, že se dá čekat velmi těsný souboj, v němž budou hrát roli možná jen zlomky procent, mají Francouzi o to více důvodů jít volit, píše zase deník Liberation.

Jednou z ostře sledovaných neznámých dnešního hlasování bude skóre krajně pravicové Národní fronty Jean Marie Le Pena. Podle posledních průzkumů se čeká, že by se mohl objevit na třetím místě pouhá čtyři procenta za socialistou Lionelem Jospinem.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme