Francouzská vláda chce zvýšit bezpečnost úředníků i učitelů. Posílí dohled nad sociálními sítěmi

Francouzská vláda hodlá posílit dohled nad sociálními sítěmi a zamezit tak šíření nenávistných komentářů. Po zasedání bezpečnostní rady to řekl tamní premiér Jean Castex. Jeho kabinet tím reaguje na nedávný teroristický útok, při kterém na předměstí Paříže zemřel učitel dějepisu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Násilná vražda učitele dějepisu otřásla celou Francií | Zdroj: Reuters

Castex zdůraznil, že chce zvýšit bezpečnost státních úředníků i učitelů. A důraznější postup chce použít v boji proti těm, kteří o nich na internetu zveřejňují citlivé informace a bezprostředně je tak ohrožují. „Přitvrdíme dohled nad sociálními sítěmi a boj proti nenávisti na internetu,“ uvedl Castex.

Policie ve Francii po vraždě učitele vyšetřuje desítky islamistů a muslimské organizace

Číst článek

Personálně má posílit skupina ministerstva vnitra, která provozuje online platformu PHAROS. Ta upozorňuje na podezřelé komentáře a obsah na internetu. Francouzský kabinet chce zároveň vytvořit speciální vyšetřovací skupinu při pařížském státním zastupitelství.

K násilnému útoku došlo minulý pátek na předměstí Conflans-Sainte-Honorine severozápadně od centra francouzské metropole.

Obětí byl sedmačtyřicetiletý učitel dějepisu Samuel Paty, kterého si útočník vyhlédl poté, co měl Paty svým studentům ve třídě ukázat karikatury proroka Mohameda, když učil o svobodě projevu.

Údajný vrah, žák stejné školy, v níž byl Paty zaměstnán, uřízl učiteli hlavu a podle svědků měl křičet Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Francouzská policie posuzuje případ jako teroristický útok a vyšetřuje několik desítek islamistů a muslimských organizací.

Deníku Le Monde napsal, že přednáška vzbudila nevoli i mezi některými rodiči. Ti na učitele podali 5. října trestní oznámení za šíření pornografického materiálu. Podle protiteroristického prokurátora Jeana-Françoise Ricarda útoku předcházely výhrůžky na adresu školy i samotného učitele.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme