Francie vydala Španělsku teroristu z ETA

Francie vydala španělským úřadům bývalého vojenského šéfa baskické teroristické organizace ETA. Garikoitz Aspiazu Rubina alias Txeroki bude vyslýchán před speciálním soudem v Madridu. Je to vůbec poprvé, co Paříž vydala Madridu k výslechům některého z baskických teroristů, které zadržela na svém území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vojenský šéf baskické teroristické organizace ETA Garikoitz Aspiazu Rubina, alias Txeroki | Foto: AFP

Txerokiho zadržala francouzská policie minulý rok v listopadu při rozsáhlé operaci, zaměřené na tehdejší hlavu teroristické organizace ETA. Txeroki je prvním teroristou, kterého Francie vydalo Španělsku ještě předtím, než se skončilo vyšetřování deliktů, které spáchal na francouzském území.

"Je to důkaz o excelentní policejní a justiční spolupráci mezi oběma zeměmi," řekl španělský ministr vnitra Alfredo Perez Rubalcaba. Španělská justice bude teroristu vyslýchat v souvislosti s obviněními z pěti atentátů, které měl spáchat v roce 2002.

Obviněný je ale i z příprav atentátu na španělského krále Juana Carlose, soudce speciálního soudu Fernando Grande-Marlasku nebo z atentátů na terminály madridského letiště Barajas.

Igor Maňour, Ľubica Zlochová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme