Francie vyhostila rumunské Romy, Rumunsko vyzývá ke společnému řešení

Zítra má z Paříže do Rumunska odletět první letadlo s Romy, kteří pobývali ve Francii bez patřičných povolení. Rumunský ministr zahraničí Teodor Baconschi na tento krok reagoval slovy o obavě před populistickou předvolební horečkou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stromy poničené skupinou kočovníků před četnickou statnicí v Saint Aignan

Stromy poničené skupinou kočovníků před četnickou statnicí v Saint Aignan | Foto: Jan Pokorný | Zdroj: Český rozhlas

V rozhovoru pro rozhlasovou stanici RFI vyjádřil šéf rumunské diplomacie obavy, aby celá situace nesklouzla k populismu a nevyvolala xenofobní reakce.

Zdůraznil, že vše se odehrává na pozadí hospodářské krize. Podle něj obě země, Francie i Rumunsko, musejí postupovat společně i na evropské úrovni bez umělé volební horečky.

Francie už zrušila přes padesát nelegálních romských táborů na svém území. Do konce srpna chce poslat zpátky do Rumunska a Bulharska na sedm stovek Romů, kteří byli ve Francii bez patřičných dokladů.

Koncem měsíce se má francouzský ministr vnitra Brice Hortereux setkat s členy rumunské vlády.

Jan Pokorný, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme