Francie zakázala kouření ve veřejných prostorech

Ve Francii vstupuje dnešním dnem v platnost zákon zakazující kouření ve veřejných prostorech, tedy v nemocnicích, ve školách, ale i na nádražích, zastávkách či v parcích. Většina obyvatel zákon podporuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety

Až sedmdesát procent dotázaných vyslovilo v průzkumech zákonu jednoznačnou podporu, premiér de Villepin mluví dokonce o historické chvíli s tím, že hlavním důvodem tohoto kroku je ochrana zdraví.

Porušení zákona se bude přísně trestat, kuřáci budou potrestáni pokutou ve výši 68 eur, majitelé zařízení, kde k porušení protikuřáckého zákona dojde, zaplatí 138 eur. Někteří Francouzi jsou však v souvislosti s dodržováním zákona pesimističtí. "V Paříži to bude trvat dlouho, než bude tento zákon respektován, zvláště v restauracích," zaznívá z řad obyvatel hlavního města.

Restaurace, bary či kavárny však mají výjimku. Tady začne zákaz kouření platit až od 1. ledna 2008.

I čeští poslanci připravují návrh novely zákona o kouření. Současná právní úprava se totiž v praxi moc neosvědčila. Radiožurnálu to řekla ředitelka České koalice proti tabáku Kateřina Langrová:

"Jednak je nejednoznačný zákon a jednak i to, co je tam obsaženo a to co by bylo možno vymáhat, vymáháno není. V reálu se situace v restauracích spíše zhoršila, protože podle dřívějšího zákona bylo nutno při podávání hlavních jídel se zdržet kouření. Současný zákon si provozovatelé velmi často vysvětlí tak, že stačí vyčlenit jeden stoleček pro nekuřáka, byť v zákonu je to znění naprosto opačné."

Jan Šmíd, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme