Francie zakázala na školách muslimské šátky

Francouzský parlament schválil kontroverzní zákon o laicizaci. Ten zakazuje studentům státních škol nosit náboženské symboly a je namířen hlavně proti muslimským šátkům. V platnost má vstoupit od září.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ženy v muslimských oděvech

ženy v muslimských oděvech | Foto: Petr Vavrouška | Zdroj: Český rozhlas

Je to vůbec poprvé, co dvě největší politické formace ve Francii, tedy vládnoucí Svaz pro lidové hnutí a opoziční socialisté hlasovali shodně o návrhu zákona podobného významu. Zákon prošel drtivou většinou 494 poslanců proti 36 při 31 absencích.

Národní shromáždění tak odsouhlasilo zákaz symbolů či oblečení, jímž by žáci dávali okázale najevo příslušnost k jakémukoliv náboženství, a to na všech stupních státních škol. Jeho text nevyjmenovává, čeho se bude zákaz týkat. Vedle muslimských šátků má jít hlavně o židovské čepičky a velké křesťanské kříže.

Žáci veřejných škol budou také muset respektovat osnovy a nebudou smět vynechávat z náboženských důvodů určité hodiny. Žáci muslimského vyznání totiž odmítali hodiny dějepisu pojednávající o nacistickém vyvražďování Židů a vyhýbali se sexuální výchově. Nerespektování zákona může vést až k vyloučení ze školy.

Přijetí zákona je vyústěním dlouhé debaty, kterou vyvolaly hlavně případy muslimských dívek, jež ve školách odmítaly odložit tradiční šátek. Veřejnost v tom postupně začala vidět příznak zesilování náboženského fundamentalismu, který je v tradičně laických francouzských veřejných školách nežádoucí.

Mezi francouzskými muslimy, kteří tvoří asi osm procent z 60 milionů obyvatel země, vzbudil zákon protesty, byť ne masového charakteru. Nesouhlas se ozval i z mnoha muslimských států a také z USA. Zákon kritizovali i představitelé katolíků včetně pařížského arcibiskupa.

O zákoně má 2. a 3. března hlasovat Senát, kde je jeho schválení rovněž jisté. Zároveň by měl ustanovit začátek jeho platnosti od 1. září tohoto roku. Poté se norma vrátí k definitivnímu schválení do Poslanecké sněmovny.

Veronika Lefrancois, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme