Česká pomoc záplavami zasažené Francii. Hasiči vypraví čerpadla, obojživelný vůz a člun

Francie o pomoc požádala na unijní úrovni, důvodem jsou povodně na severu země. Její žádost vyslyšelo Česko a osmnáctičlenný tým hasičů vyrazí na cestu ve středu v poledne z Hlučína. Čeští hasiči posílají na pomoc Francii se záplavami dvě velkokapacitní čerpadla, obojživelný vůz Argo a záchranný člun. Do francouzského města Saint-Omer poveze 15 kusů techniky a podle předpokladu by tam měli zůstat dva týdny.

Paříž/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy sužují Francii

Záplavy sužují Francii | Foto: Estelle Ruiz | Zdroj: Reuters

V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí hasičů Jiří Fröhlich. Podle něj část techniky, kterou hasiči povezou do Francie, patří Správě státních hmotných rezerv. Mobilní čerpací stanice Česko naposledy vyslalo na pomoc do zahraničí před deseti lety, v červnu 2014 pomáhaly s rozsáhlými povodněmi v Srbsku a Bosně a Hercegovině.

„I s ohledem na aktuálně zvyšující se hladiny řek v České republice nemáme obavy, že by čerpadla v naší zemi chyběla,“ uvedl mluvčí a doplnil, že v zemi zůstává 24 velkokapacitních mobilních čerpadel.

Nebezpečí záplav přináší na severozápadě Evropy bouře Henk. Úřady v departementu Pas-de-Calais na severu Francie v uplynulých dnech varovaly před záplavami s ohledem na neustávající déšť a stále stoupající hladiny toků.

Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina bylo do regionu povoláno 120 hasičů navíc a také síly armády a civilní ochrany s čerpadly. Úřady varovaly před omezeními v silniční a železniční dopravě, před výpadky elektřiny nebo protržením hrází.

Severní Francii už na počátku loňského listopadu postihly záplavy a na některých plochách voda od té doby ještě neodtekla. Půda je zcela promáčená, uvedla v úterý agentura DPA.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme